Domů Nemoci Příznaky Průjem po třešních

Průjem po třešních

Průjem po třešních, je to mýtus nebo se to může stát? Ano, může vás to potkat, zvláště, pokud je jíte ve velkém množství, máte chronické trávicí problémy, jako třeba syndrom dráždivého tračníku, tak to u vás vskutku může vyvolat průjem. 

Zajímá vás, proč a jakým způsobem třešně mohou způsobit divoký pohyb střev? Máme pro vás na tyto otázky odpovědi. Pojďme se na to podívat blíže. 

Bolest břicha, průjem s pitím vody po konzumaci třešní spolu přímo nesouvisí 

Není prokázáno, že by po konzumaci třešní a vody vznikaly bolesti v břišní oblasti. Neexistují o tom objektivní poznatky, zdokumentované případy nebo vědecké studie, uvedl to internetový časopis Medizin Transparent. U některých osob může osob však může konzumace třešní způsobit nejen k plynatosti, ale i k průjmu, jenže není to spojeno s pitím vody. Mohou za to jiné důvody. 

Třešně obsahují sorbitol 

Třešně obsahují velké množství sorbitolu, tedy cukerného alkoholu, o němž je známo, že způsobuje nadýmání, křeče, plynatost a průjem. Většina lidí si myslí, že sorbitol je pouze umělým sladidlem, kterým se přislazují nápoje a cukrovinky. Ve skutečnosti jde i přírodní sladidlo, které se přirozeně vyskytuje v mnoha druzích ovoce. Sorbitol v třešních nepředstavuje něco, co je špatné, ale jsou lidé, kteří jsou na něj citlivější než jiní lidé a těm může sorbitol způsobit průjem.

Třešně obsahují salicyláty 

Třešně jsou přírodním zdrojem salicylátů, což jsou přírodní chemikálie, které chrání rostliny před chorobami. Pokud máte citlivost na salicyláty, což není něco výjimečného, jde o poměrně častou záležitost, konzumace třešní vám může způsobit plynatost nebo průjem.

Třešně jsou plné vlákniny 

Třešně jsou rovněž dobrým zdrojem vlákniny, která představuje základ pro tvorbu stolice. Podle USDA má šálek čerstvých třešní (bez třešňových pecek) 4 gramy vlákniny – asi 15% denní potřeby vlákniny pro dospělé. 

Konkrétně třešně obsahují dva typy vlákniny: 

  • Rozpustnou vlákninu, která absorbuje vodu ve vašem trávicím traktu, díky čemuž je vaše stolice velká a objemná 
  • Nerozpustná vláknina způsobuje to, že je vaše stolice měkčí a urychluje se průchod potravy střevem

Tipy na konzumaci třešní

Pokud máte zácpu a díváte se na třešně jako na možný lék, stojí za to vyzkoušet – pokud to nepřeženete. Obecně platí, že zácpě můžete pomoci zvýšením spotřeby potravinových zdrojů cukerných alkoholů a vlákniny. Podle Dietary Guidelines for Americans by měl průměrný dospělý usilovat o příjem asi 28 gramů vlákniny denně při dietě s 2000 kaloriemi.

A jak si vychutnat třešně bez rizika průjmu? 

Většina lidí jsou citliví na cukerné alkoholy a salicyláty v třešních. I přes tuto skutečnost si je však mohou vychutnat. Důležité však je, abyste našli práh své tolerance, a tu nepřekračovali. Pro začátek se držte jedné porce, což je ½ šálku třešní, což je asi 7 velkých třešní. Sledujte, jak na ně vaše střeva reagují a pak pokračujte dál. Udělejte si na měření čas, neládujte se jimi, protože se vám to může vymstít. Další šikovnou strategií je kombinování třešní s jinými potravinami. Pozor ale, pokud jste citliví na třešně, můžete být citliví i na jiné ovoce, které obsahuje podobné látky, zejména cukerné alkeholy. Jde třeba o meloun, ostružiny, nektarinky, hrušky, jablka nebo avokádo. Není proto vhodné, abyste je prokládali právě s takovým ovocem nebo abyste si přesně z tohoto ovoce udělali salát. Ideální je, když je budete kombinovat s dobře snášenými potravinami. Zředěním množství jejich látek může snížit jejich negativní účinek. Efektivní je i použití zmražených sušených i jinak zpracovaných třešní. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here