Domů Nemoci Dětské nemoci Průjem u dětí

Průjem u dětí

Průjmy jsou nejčastějším zdravotním problémem dětského věku, ať už kojenců, batolat či starších dětí. Průjmem rozumíme časté vyprazdňování řídké až vodnaté stolice. Samotný průjem není nemoc, ale pouze její příznak. Ačkoli průjem většinou neznamená závažnou změnu zdravotního stavu, u dětí může snadno vést k dehydrataci organismu, což už je stav, který může ohrozit lidský život. Dehydrataci je proto nutné včas rozeznat a v případě neutišitelnosti průjmu navštívit lékaře.

Co způsobuje průjmy u dětí?

Kromě níže uvedených mohou průjmy doprovázet jakákoli jiná horečnatá či infekční onemocnění. Příčinou průjmu u dítěte mohou být:

 

 

 

  • virové infekce – viry (rotaviry, adenoviry, enteroviry, koronaviry) jsou nejčastějším původcem dětského průjmu; virový průjem prodělá téměř každé dítě do 3 let, někdy i opakovaně; časté jsou nákazy na dětských odděleních nemocnic či v dětských kolektivech; kojenci, kteří pravidelně dostávají mateřské mléko, jsou obecně více chráněni před touto nákazou, než děti nekojené
  • bakteriální infekce – zdrojem nákazy jsou u tohoto typu průjmu bakterie, nejčastěji salmonely, kampylobaktery, E. coli nebo shigely
  • parazitické infekce – z parazitů, kteří způsobují dětský průjem, je nejtypičtějším zástupcem lamblie střevní (Giardia lamblia)
  • dietní chyba či otrava z jídla – příčinou průjmu může být jak přejedení, tak pozření zkažené potraviny dítětem či otrava houbami; je hlavně na rodičích, aby hlídali, co dítě jí
  • některé léky – především antibiotika narušují střevní mikroflóru a mohou u dítěte vyvolat přechodné průjmy
  • alergie na některé potraviny – průjem může být následkem alergie na mléčné výrobky, sóju a další potraviny

Příčinou průjmu může být i „pouhý“ stres dítěte nebo růst prvních zoubků. Na druhou stranu ale může být řídká stolice příznakem některého z vážnějších onemocnění, jako je třeba autoimunitně podmíněná Crohnova nemoc (chronické zánětlivé onemocnění střeva) či celiakie (poškození střevní sliznice přecitlivělostí na lepek). Proto každé dítě, které prodělá tři a více průjmů, by mělo být důkladně vyšetřeno pediatrem.

Nebezpečí dehydratace

Průjem u dítěte probíhá stejně jako u dospělého člověka – průjmu předchází nechutenství a bolesti bříška a s nimi spojená mrzutost dítěte, průjem může doprovázet zvracení a zvýšená teplota, případně horečka či zimnice. Stolice je řídká až vodnatá, někdy s příměsí hlenu či krve, jedná-li se o bakteriální nákazu. Při bakteriální infekci bývají i teploty vyšší a trvají déle. Průjem zpravidla odeznívá do 7 – 10 dnů, po celou dobu může být dítě neklidné, unavené až schvácené.

Průjem v kombinaci se zvracením jsou nebezpečné tím, že při nich dítě ztrácí značné množství vody. Pokud ještě navíc odmítá pít, hrozí dehydratace organismu neboli ztráta tělesné vody. Spolu s vodou odchází z těla i další důležité látky, jako sodík, draslík, vápník či chloridy, které zajišťují stálost vnitřního prostředí organismu. Jejich ztráta je velmi nebezpečná, protože může dojít až k rozvratu krevních iontů. Lehká dehydratace se projevuje oschlými rty a sliznicí v ústech. Postupně se snižuje napětí dětské pokožky a můžeme zpozorovat zapadlé oči. U kojenců dochází k propadu fontanely – vazivové oblasti na hlavičce mezi jednotlivými, ještě nesrostlými, lebečními kostmi. Při kritické dehydrataci (ztrátě více jak 10 % tělní vody) dochází ke změnám v krevním oběhu a rozvíjí se tzv. hypovolemický šok s poruchou vědomí, křečemi a dalšími příznaky. Tento stav je životu nebezpečný, hlavně u novorozenců a kojenců.

Léčba dětského průjmu

Průjmy virového původu nelze nijak léčit, protože antibiotika zabírají pouze na bakteriální průjmy. Lehčí průjem se léčí pouze dietou (vyloučení tučných jídel a slazených pokrmů a nápojů) a většinou odezní do několika málo dní. Jestliže je ale průjem silnější, nebo je doprovázen zvracením a výrazně zvýšenou teplotou, doporučuje se podávat rehydratační roztok (např. Kulíšek) podle přiloženého návodu. Během rehydratace se kojení nepřerušuje. K jídlu je nutné podávat pouze potraviny, které nedráždí střevní sliznici, např. suché rohlíky, piškoty či černý čaj. Současně se musí zvýšit příjem tekutin, ale nikoli prostřednictvím slazených nápojů. Pokud je zažehnáno riziko dehydratace je možné dítěti podat rýži, mrkvové, jablečné či banánové pyré, kuřecí maso, starší pečivo apod. Pro zmírnění průjmu je možné použít i některé volně dostupné léčivé přípravky, např. Enterol či Smectu.

K lékaři zajděte vždy, pokud se průjem objeví u dítěte mladšího než 6 měsíců a u starších dětí pokud je průjem každou hodinu nebo častěji. O odbornou pomoc požádejte i v případě, že se nedaří zastavit dehydrataci, jestliže se ve stolici či v zvratkách objeví stopy krve, dále pokud horečky neustoupí do 48 dnů a stejně tak i pokud zvracení trvá déle jak 24 hodin. Návštěva pediatra je také nutná, pokud má dítě silné bolesti břicha (bříško může být i vystouplé), pokud objevíte vyrážku nebo nažloutlé zabarvení kůže a jestliže průjem neustoupí přibližně po týdnu obtíží.

Zdroj obrázku: Portrét dítěte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here