Prurigo nodularis je také známé pod označením lichen simplex chronicus. Jedná se o onemocnění, které je spojené s dlouhodobým škrábáním a poškozováním kůže z důvodu přítomností kožních defektů (nodulů). Je to tedy následek mechanické iritace pokožky při zvýšeném svědění. Následkem je ztluštění kůže a další změny, tj. lichenifikace.
Příčiny vzniku prurigo nodularis:
Příčina pruriga není zcela známá. Na vině může být dysregulace inervace v pokožce. V biopsiích kůže pacientů s prurigem nodularis je zvýšené množství nervových buněk, ale pouze v dermis, zatímco v epidermis (nejsvrchnější vrstva kůže) je počet menší. Byly zachyceny i jiné změny, včetně zvýšené produkce působků, které mohou vyvolat svědění. Je tedy možné, že to může vést k pocitu svědění a následnému škrábání.
Příznaky prurigo nodularis:
Mezi zásadní příznaky pruriga nodularis je výskyt kožních lézí, které mohou být kdekoli na těle. Nejčastěji jsou v oblasti rukou, nohou, zad a torza. Zprvu se mohou na pokožce objevovat velmi malé červené nebo růžové vyvýšeniny, které mohou mít průměr 3 až 8 milimetrů. Tyto intenzivně svědí a postižený člověk si je škrábe a vytvářejí se větší léze. Léze bývají dobře ohraničené se šupinatěním a pokožka v nich je ztluštělá. V okolí léze je také zarudnutí. Na lézích se mohou vytvářet také krusty, ty se mohou olupovat a poškozovat pokožku. Nemoc je pak pojmenovaná podle vystupujícího svědícího nodulu.
Diagnostika a léčba prurigo nodularis:
S prurigen nodularis je nutné navštívit dermatologa, tj. kožního lékaře. Ten po vyšetření a vyloučení jiných onemocnění (vyšetření pohledem, možné je provést biopsii kůže, kožní stěry, náplaťové testy zkoumající přítomnost alergie atd.) rozhodně o léčbě, která se odvíjí i od tíže pruriga.
Běžným postupem je použití topické (povrchové) léčby, nejčastěji přípravky, které pokožku promašťují a zvlhčují. V těžších případech se volí také krémy s obsahem kortikosteroidů, které mohou mírnit zánět a tím také svědění. Někdy se využívají také kortikoidové injekce, které jsou vpravené do kůže v oblasti lézí. V některých případech je účinná léčba kombinace kapsaicinu společně s takrolimem (0,1%) v masti.
Pacientům se svěděním pomáhají antihistaminika nebo léky cílící na ovlivnění vjemů z periferních nervů, např. gabapentiny, pregabalin atd.
Někteří pacienti dobře reagují na fototerapii.
Další možností je odstranění nodulů a lézí pomoci kryochirurgie nebo pomocí laseru.
V současné době se do praxe dostává také biologická léčba, kterou se ovlivňuje fungování imunitního systému.
V těžkých případech se podávají kortikosteroidy či imunosupresiva systémově, tedy v podobě tablet.
Doporučení při prurigo nodularis:
Pacienti mají určitá doporučení, která by měla vést k tomu, aby se nemoc nezhoršovala.
Podobně jako u jiných kožních onemocnění je vhodné léze krýt oblečením, které však není upnuté a je vyrobené z přírodních materiálů.
Svépomocí je možné zmírnit svědění a zánět v lézích např. ochlazením. Doporučuje se také spát v chladnějších prostorách.
Je také nutné dbát na to, jakou kosmetiku lidé s prurigem nodularis používají. Neměla by kůži dráždit, ale naopak zvlhčovat.
Aplikovat nedráždící zvlhčující a zjemňující krémy je vhodné každý den.