Domů Nemoci Oční vady Průvan v oku

Průvan v oku

Průvan v oku představuje nepříjemný problém spojený s zčervenáním očí, jejich svěděním, pálením a bolestí. Průvan je spojen s ofouknutím očí a představuje veskrze zánět spojivek. 

Průvan může zasáhnout nejen spojivky, ale i slzné kanálky. Průvan oka a s ním spojený zánět spojivek patří k nejčastějším očním infekcím vůbec

Projevy

Vedle zčervenání, svědění, pálení a bolesti se objevuje také i otok víček, žlutý a bílý výtok, slepené oči, zvýšená citlivost na sluneční svit i snížené slzení a zhoršené vidění. Úskalím vzniklého infektu je to, že se velmi rychle šíří, a proto by člověk s infekcí oka neměl být v kolektivu.

Inkubační doba

Průvan oka se projeví zánětem  po určité době. V tomto případě k tomu stačí jen několik hodin. Léčba však trvá zhruba 14 dní. 

Co je zánět spojivek

Spojivka je tenká blanka, která se táhne z okraje víčka po jeho vnitřní straně. Zepředu kryje bělmo až po okraj rohovky. Oblast mezi bělmem a očními víčky je spojivkový vak. Zánět je spojen s překrvením spojivek.  Při zánětu se kapiláry v sliznici roztáhnou až začnou praskat a spojivka nateče. Dojde k nadměrnému slzení očí. 

Co dělat při průvanu v oku? 

Při průvanu oka doporučujeme vyjmout z oka kontaktní čočky a omezit líčení. Omezit byste měli rovněž i dlouhé dívání se do monitoru počítače, tabletu, mobilu a sledování televize. Vyvarovat byste se měli pobytu ve větrném prostředí a v místě, kde je klimatizace. Oči si chraňte slunečními brýlemi. 

Jak vyřešit problém spojený s průvanem oka? 

Zpočátku můžete vyzkoušet oči otřít chlazenou borovou vodou. Oko vykapat Occuseptem nebo následně Ophtalmo Septonexem, který působí již dezinfekčně. Jestliže však nedojde ke zlepšení do 24 hodin, je nutné navštívit očního lékaře. 

Když se do oka dostane infekce

Pokud se stav oka nezlepší, je zřejmé, že se do oka mohla dostat bakteriální infekce. Zde je zapotřebí, aby lékař provedl potřebná vyšetření, jež je spojené se stěrem ze spojivky. Nález pak určí, co se bude dít dále. Jestli jde o plísňovou, virovou, bakteriální nebo chlamydiovou infekci. Dle nálezu a citlivosti pak lékař navrhne vhodný způsob léčby. U virových infekcí se léčba obejde bez antibiotik. Jinak je zapotřebí nasadit ta správná antibiotika. Léčba obvykle trvá 14 dní. 

Důležité rovněž je, abyste v průběhu infekce dbali na zvýšená hygienická opatření. Rozhodně se s nikým nedělte o své ručníky a osušky. Důkladně po sobě umývejte umyvadla, vany i sprchové kouty. Často si myjte své ruce. Vyhýbejte se kontaktu s očima a pokud už se jich dotknete, umyjte si ihned ruce mýdlem. 

V rámci předcházení průvanu v oku je vhodné oko chránit brýlemi, i když dioptrické nepotřebujete. Vhodné jsou však také sportovní brýle nebo sluneční brýle, které mohou nosit i ti, kteří nenosí dioptrické brýle.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here