S nástupem první menstruace po porodu je to velmi složité. Zatímco u žen, které své dítě nekojí, se může dostavit již po konci šestinedělí, u žen, které své dítě plně kojí, klidně až po několika měsících. Tak jako tak žádnou ženu po porodu měsíčky neminou.
Vysoká hladina prolaktinu
Pokud žena nekojí, může první menstruaci očekávat již zhruba za šest až sedm týdnů po porodu. U žen, které své dítě stále plně kojí, se však mohou první měsíčky dostavit až za několik měsíců po porodu. Může za to vysoká hladina hormonu prolaktinu, který je odpovědný za tvorbu mateřského mléka. Tento hormon totiž blokuje spouštěcí mechanismy, které umožňují pravidelnou činnost vaječníků, a tím pádem i celý menstruační cyklus.
Složitější nástup menstruace
Jestliže žena kojí, je to tedy s nástupem menstruace složitější. Některé z kojících žen totiž první měsíčky dostanou už po konci šestinedělí, jiné až tehdy, když začnou své dítě přikrmovat a začnou jej kojit v delších intervalech. Výjimečně se objeví i takové případy, kdy žena menstruaci dostane až šest týdnů poté, co své dítě úplně odstaví.
První menstruace po porodu je pro tělo ženy opravdu náročná. I když má žena spoustu práce kolem miminka, měla by se snažit dostatečně odpočívat a v noci se vydatně vyspat. Ať klidně dítě pro jednou pohlídá někdo z rodiny. Pro ženu menstruující poprvé od porodu je také blahodárný pohyb na čerstvém vzduchu, od věci není ani přikládání teplých obkladů na podbřišek.
Premenstruační syndrom
Menstruace po porodu je každopádně jiná, než byla u ženy před začátkem těhotenství. Krvácení může být silnější, nebo naopak velmi slabé. Více než padesát procent žen ovšem v průběhu prvních měsíčků po porodu postihuje tzv. premenstruační syndrom, jehož příčinou je především hormonální nerovnováha.
Premenstruační syndrom se u rodiček objevuje zhruba čtrnáct dnů před samotnou menstruací. K jeho hlavním příznakům patří především deprese, úzkost, podrážděnost, neklid, únava, změna nálady, nesoustředěnost, ale i přejídání, nadýmání, bolesti hlavy a v zádech. Tyto obtíže by měly ustoupit samy s nástupem menstruace, pokud jsou však velmi intenzivní, rozhodně neotálejte s návštěvou svého gynekologa. Ten vás odborně vyšetří a pokusí se zahájit účinnou léčbu.
Jak předejít premenstruačními syndromu?
Pokud se chcete obtížím plynoucím z premenstruačního syndromu vyhnout, zkuste dodržovat několik zásad. Hlavní je omezit příjem cukru, soli, kávy a alkoholu, jíst více potravin obsahujících draslík, vyhýbat se červenému masu a snížit konzumaci mléčných výrobků. Důležité je dále zvýšit příjem celozrnného pečiva, řeřichy, artyčoku, petrželky a chřestu. Tyto potraviny vám totiž pomohou vyloučit škodliviny z těla, s nimi pak zmizí také křeče a nepříjemné bolesti.