Dušení je spojeno s omezením nebo úplnou zástavou přísunu kyslíku a odsunu oxidu uhličitého z těla ven. Jde zpravidla o akutní stav, kde je zapotřebí promptně zasáhnout.
Obsah článku
Příčina dušení
K nejčastějším příčinám dušení je zaskočení jídla. Jídlo je špatně spolknuto nebo vdechnuto. Kromě toho může k dušení dojít i z důvodů otoku po bodnutí hmyzem. U dětí to je zase velmi často spojeno s vdechnutím nějaké části hračky.
Jak se takové dušení projevuje
Typické pro toto dušení je potíže s dýcháním, prohloubením a zrychlením dechu, hlučným dýcháním, chrápáním, chrčením, bubláním. Jako první reakce se však objevuje kašel, který funguje jako obranný mechanismus. Kašlem se tělo snaží cesty uvolnit, zbavit se překážky. Pokud nemocný kašle, je zapotřebí ho v tom podpořit. Důležité je ho uklidňovat. Nemocný by si měl sednout na okraj postele nebo na židli a opřel se přitom o kolena nebo o boční strany postele. V lehkém předklonu se mu pak bude lépe vykašlávat. Postupně se zhoršuje mluvení. Ustává kašlání a objevuje se sípání. V té chvíli již panikaří, drží se často za hrdlo. Pokud v této chvíli nezasáhnete, stav se bude nadále zhoršovat. Objevit se může i pěna u úst. Zmodrat mohou rty, obličej a dokonce i lůžka pod nehty. Nemocný může být zmatený, snižuje se schopnost reakce, hrozí zde upadnutí do bezvědomí a také i zástava dechu.
Manévry na uvolnění dýchacích cest
V rámci první pomoci můžete použít dokonce dva jednoduché manévry, které slouží k uvolnění dýchacích cest. Tedy cest, které jsou uzavřeny nějakým cizím tělesem. Tyto manévry by se měly střídat vždy po pěti provedeních.
První je tzv. Gordonův manévr, u něhož se spodní hranou dlaně udeří mezi lopatky. Učiňte tak 5x za sebou. Druhým manévrem je Heimlichův chvat, kdy zezadu popadnete dusícího v oblasti mezi pupkem a spodní hranou žeber, chytnete svou rukou druhou ruku a silně stlačíte s tlakem dovnitř a tahem směrem nahoru. Tento manévr je možné použít na dospělých i dětech, ale rozhodně ne na dětech do jednoho roku a těhotných.
První pomoc u dětí do jednoho roku
Dítě se v tomto věku začne dusit z d§vodu, že mu zaskočí při kojení, při seznamování se s příkrmy, proto, že ještě neumí pořádně kousat. Pokud děti kašle, podporujeme ho v tom a neustále ho sledujeme.
Jestliže je při vědomí, ale nekašle, dítě se položí hlavou a obličejem dolů přes předloktí. Hlavička se drží mezi palcem a dvěma prsty a dlaní druhé ruky udeří pětkrát mezi lopatky. Když nedojde k uvolnění dýchacích cest, je nutné dítě položit na záda a pětkrát stlačit prsty na hrudník jako při resuscitaci. Tyto dva manévry opakujte dokud nedojde k uvolnění dýchacích cest. Potom, co upadnou do bezvědomí, je nutno postupovat jako při zástavě dechu. Každé dítě by mělo být potom vyšetřeno lékařem.