Domů Rodina a vztahy První příznaky těhotenství

První příznaky těhotenství

Těhotenství je zajisté jedno z nejkrásnějších období v životě ženy. Ať již se jedná o těhotenství chtěné či naopak neplánované, každá žena by měla vědět, jaké příznaky se objevují v prvních několika dnech a týdnech od početí. Počátečních příznaků je celá řada, ale jen málo z nich je tzv. jistými známkami těhotenství. Nejspolehlivější ale často bývá jakýsi vnitřní faktor každé ženy, která zná své tělo nejlépe.

Nejisté příznaky těhotenství

Nejprve se zaměříme na soubor signálů, které mohou, ale nemusí mít příčinu v těhotenství. Jedná se o příznaky, které jako první ženu upozorní, že se s jejím tělem něco děje:

Vynechání menstruace – vynechání menstruace často bývá považováno za „jistý“ příznak těhotenství, ale to vůbec nebývá pravidlem. Teoreticky vlivem hormonálních změn sice dochází k zástavě menstruačního krvácení, ovšem to může mít i mnohé jiné příčiny (onemocnění i jiná než gynekologická, hormonální výkyvy, psychické problémy, stres atd.), a naopak asi 4 % žen menstruují, přesto, že jsou těhotné. Krvácení však nebývá tak silné, jako obvykle. Jakékoli změny menstruačního cyklu je nutné ověřit buď těhotenským testem, nebo rovnou konzultovat s lékařem.

Ranní nevolnosti a zvracení – mohou mít samozřejmě mnoho příčin. Těhotenské nevolnosti se obvykle dostavují od 2. týdne těhotenství a mohou ženy trápit během celého prvního trimestru. Jsou velice časté – stávají se součástí těhotenství až u poloviny žen. Jejich pravděpodobnou příčinou jsou opět hormonální změny v ženském organismu, které mají vliv na pohyblivost sliznice trávicího traktu. Se snížením pohyblivosti střev souvisí i další nejistý příznak těhotenství – zácpa.

Změny na prsou – již pár dní po ovulaci může žena pozorovat zvýšenou citlivost či napětí a zvětšování prsou. Později dochází i k tmavnutí a zvětšování bradavek.

Zvláštní chutě – objevuje se buď absolutní nechuť k jídlu, související hlavně s ranními nevolnostmi či zvracením, nebo naopak přehnané chutě na jídlo, které žena předtím nikdy nevyhledávala (kyselé okurky, zavináče atd.), nebo dokonce až bizardní chutě na věci, neurčené ke konzumaci (např. zubní pastu). „Těhotenské chutě“ ale bývají již méně častým příznakem. Naopak zcela obvyklým signálem bývá zvýšené slinění či pocit zvláštní chutě v ústech.

Změny ve vnímání vůní a zápachů – taktéž mohou provázet mnohá jiná onemocnění. V počátcích těhotenství může žena např. zjistit, že vůně, kterou již dlouho používá, jí najednou vadí, nebo naopak, že jí dříve absolutně nepřijatelné parfémy začínají vonět.

Časté močení – zvýšená frekvence močení bývá samozřejmě běžným příznakem zánětů močových cest. V počátku těhotenství je způsobeno překrvením malé pánve a později útlakem močového měchýře zvětšující se dělohou. Je typické zejména pro první trimestr a konec těhotenství.

Závratě, omdlévání – jsou dalšími nejistými příznaky těhotenství. Jejich příčinou může být pokles krevního tlaku, anémie (pokles hladiny červených krvinek) či k mdlobám dochází v důsledku nevolností.

Únava, spavost – mnohdy až nepřekonatelná únava a touha po spánku je pro počáteční období těhotenství velice typická, protože organismus spotřebovává velké množství energie pro výživu a růst plodu. Samozřejmě únava se projevuje téměř při každé jiné nemoci či při pouhém psychickém vypětí.

Přecitlivělost, změny nálad – stavy plačtivosti, smutku, obav, depresivních nálad, rozladěnosti atp. vznikají opět vlivem hormonálních změn. Často bývají i důsledkem výše popsaných příznaků, které ženu pochopitelně snadno rozladí (nevolnosti, vynechání menstruace atd.).

Dalšími příznaky těhotenství, které řadíme mezi nejisté, mohou být nejrůznější bolesti břicha (podobné menstruačním bolestem, tlaky v podbřišku), bolesti hlavy, kožní změny ve smyslu změny pigmentace kůže (tzv. kožní ruměnec, změna barvy prsních dvorců, vnějších genitálií atp.) či změny ve struktuře a kvalitě vlasů a nehtů (maštění vlasů, zvýraznění ochlupení atd.).

Jisté příznaky těhotenství

V podstatě jediným, jistým příznakem těhotenství, který si může žena zjistit sama (vedle těhotenského testu), je přetrvávající zvýšená bazální teplota. Nejedná se o teplotu doprovázející chřipkovitá onemocnění, ale o trvalý vzestup běžné teploty těla přibližně o 0,4 až 0,6°C. K tomuto vzestupu tělesné teploty dochází u ženy pravidelně vždy uprostřed cyklu, pokud však neotěhotní, teplota klesá do normálu. V prvním trimestru těhotenstvím naopak zůstává teplota trvale zvýšena.

Další „příznaky“ už jsou spíše konkrétní výsledky lékařských vyšetření – těhotenství na 100 % potvrdí pozitivní test na přítomnost tzv. těhotenského hormonu HCG v krvi vyšetřované, ultrazvukové vyšetření břicha, na kterém je již od 5. týdne těhotenství možné pozorovat zárodek a zároveň od 6. týdne slyšet srdeční akci plodu.

Později, zhruba od 20. týdne těhotenství je matka schopna rozeznat pohyby plodu a samozřejmě s růstem plodu se zvětšuje obvod břicha.

Jak vidno, seznam nejistých i jistých příznaků těhotenství je velice obsáhlý a zcela jistě jsme v tomto článku nepostihli všechny příznaky. U každé ženy může těhotenství a s ním související hormonální změny vyvolat zcela odlišné příznaky, důležitou roli proto v tomto období ženy sehrává její znalost vlastního těla. Existují dokonce ženy, které o svém těhotenství vědí již od prvopočátku, přestože se u nich zatím žádné z příznaků neobjevily.

Zdroj obrázku:

pregnant

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here