Domů Nemoci Infekce Pseudomonas aeruginosa

Pseudomonas aeruginosa

Pseudomonas aeruginosa je gram negativní bakterie, potvora, která vyvolává s velkou oblibou zánět močových cest, dýchacích cest (zápal plic), středního ucha, kožní vyrážku, oční záněty i hnisavý zánět u popálenin (hnis má modrou barvu). Bakterii naleznete všude okolo nás. Je v půdě, v odpadních vodách, ve stolici zvířat i lidí.
Jde o bakterii, které se daří u lidí s oslabenou imunitou. Hojně se jí proto daří v nemocnici, zejména na jednotkách intenzivní péče, ARU a novorozeneckých odděleních, tedy všude tam, kde jsou dýchací přístroje, katetry, umyvadla, vázy na květiny, kontejnery na mýdlo, zvlhčovače a nebulizátory. Pseudomona tedy patří k velmi častým nosokomiálním nákazám. Pro velmi oslabené nemocné může mít nákaza touto baktérií fatální následky.

Koho tedy napadá?

Zdravý člověk neonemocní. K tomu, aby byl člověk infikován touto baktérií, je nutné mít defekty fagocytózy, rozsáhlé popáleniny, prodělávat leukémii, užívat cytostatika, imunosupresiva, kortikoidy i antibiotika po dlouhou dobu. Velmi ohrožení jsou nemocní s cystickou fibrózou, AIDS i cukrovkou. Ohrožené jsou i nedonošené děti.

Jak se šíří?

Jako nozokomiální infekce, tedy prostřednictvím přístrojů a zařízení v nemocnicích a rukama zdravotnického personálu. I proto je nutno dbát na důkladnou dezinfekci a umývat si ruce často, pořádně a správnou technikou. Může se dokonce šířit i prostřednictvím jídla.

Je možno šíření infekce zabránit?

Vše je o důkladné dezinfekci, čištění, dbát na hygienu rukou a dezinfikování okolního prostředí. To všechno může podstatně snížit riziko infekce. Lidé s oslabenou imunitou by se měli vyvarovat horkých van, saun, horkých bazénů. Dbát by měli přepečlivě i na své kontaktní čočky a vybavení k nim náležící. Nemocní s oslabenou imunitou a zvýšeným rizikem mohou užívat léky na podporu imunity a také jim mohou být aplikovány polyvalentní vakcíny s antigeny.

Problematika Pseudomonas aeruginosa

Jde o velmi nebezpečnou bakterii, která může i zabít, pokud jste nemocný a vaše imunita je oslabená. Nebezpečí této bakterie spočívá v její velké rezistenci vůči těm nejrůznějším antibiotikům. Je to velký postrach napříč celou nemocnicí.

Diagnostika

Nákaza se odhalí s pomocí stěru a výtěru z uší, očí, kůže, katetru. Do laboratoře je možno poslat i sputum a hemokultury.

Léčba infekce Pseudomonas aeruginosa

Jelikož jde o velmi rezistentní bakterii, léčba je poněkud svízelná. Stav se neustále zhoršuje, protože odolnost bakterie neustále stoupá. Nakažení touto baktérií je obvykle léčeno kombinací 2 různá antibiotik těchto tříd: Piperacilin, Cefalosporinů III., aminoglykosidy, karbapenemy, monobaktamy nebo fluorochinolony. Vyzkoušet můžete i nějaká ta chemoterapeutika, jako ofloxacin nebo ciprofloxacin.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here