Domů Nemoci Psychické nemoci Psychomotorický neklid

Psychomotorický neklid

Psychomotorický neklid může postihnout děti i dospělé. Psychomotorický neklid je v odborné praxi obvykle spojen s neklidem samotným, agitovaností a agresivitou. Příčin, proč daného člověka trápí psychomotorický neklid, je mnoho. 

Příčiny psychomotorického neklidu u dětí

K častým příčinám psychomotorického neklidu u dětí je velmi často lehká mozková dysfunkce. Lehká instabilita, impulzivita a zvýšená aktivita může být běžnou součástí temperamentu dítěte. Neklid však také může souviset i s psychologickými příčinami, tedy nešťastnými okolnostmi v životě dítěte. Některé jde eliminovat, ale některé nejde nijak ovlivnit. Někdy mohou být na vině traumata v životě dítěte, problémy interakcemi s dítětem, příliš násilný přístup v kojeneckém a batolecím období, snížená citlivost k potřebám dítěte, přesycení podněty, neklidný a neurotický přístup matky. 

Diagnóza ADHD

Typickým projevem psychomotorického neklidu je syndrom ADHD. Děti s ADHD se projevují téměř neustálou fyzickou aktivitou a právě i oním psychomotorickým neklidem, ten se projevuje vrtěním, poposedáváním na židli, hraním si rukama nebo se školními pomůckami, bezúčelovým čmáráním, okusováním psacích potřeb a někdy i nekoordinovanými pohyby celého těla. Tyto děti nejsou schopny svůj neklid ovládnout svou vůlí. Okřikování a trestání přitom nikam nevede, protože zvyšuje psychické napětí, které neklid ještě více zhoršuje. Pomoci jim mohou různé pomůcky, které děti zaměstnají a dítě tak neruší ostatní. 

Jak takové neklidné dítě zvládat

  • Na neklidné dítě se nedívejte negativně, i ono má pozitivní stránky, které je důležité najít a vyzdvihnout. 
  • Pověřujte ho různými úkoly. 
  • Pomozte mu najít své místo v kolektivu.
  • Pomozte mu najít sebe sama. 
  • Odměňujte ho, chvalte ho, klidně i za maličkost.
  • Oceňte jeho snahu. 
  • Šetřte poznámkami, najděte jiný způsob, jak informovat rodiče o chování dítěte.
  • Dávejte si krátkodobé cíle.
  • Pokud dítě trápí výukové problémy, je užitečné, když se jeho znalosti prověřují individuálně bez rušivých okolních podnětů. 
  • Sledujte únavu a pozornost v průběhu vyučování. 

Akutní psychomotorický neklid

Akutní psychomotorický neklid může být i doprovodným příznakem i u různých jiných duševních poruch a závažných somatických onemocnění. Někdy se může objevit i u jinak zcela zdravých osob. Může souviset s mozkovou mrtvicí, hypoglykémií, úrazem hlavy, nádorovým onemocněním centrální nervové soustavy, užíváním psychotropních látek, ale i schizofrenií, maniodepresí, organickým onemocněním centrální nervové soustavy, explozivní poruchou osobnosti, úzkostnými poruchami a také se může objevit i u gerontopsychiatrických pacientů. Léčba těchto pacientů se odvíjí od stanovené diagnózy. Stanovení diagnózy je proto velmi důležité.

1 komentář

  1. Jak se takový neklid dá jeste léčit.. u dospělého, mentálně postizeneho s centrální sluchovou vadou.. tzn. hluchotou
    Halloperidol. Tisercin. Rivotril. Nic nefunguje, nepomaha
    dekuji

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here