Domů Operace Punkce hrudníku

Punkce hrudníku

Punkce hrudníku je invazivní zákrok, který vyžaduje průnik punkční jehly do hrudní dutiny.

Důvody k provedení punkce hrudníku:

Punkce hrudníku se provádí v případě, že je v hrudní dutině plyn (pneumotorax) či tekutina (fluidotorax; výpotek, hnis) či je nutné odebrat vzorek tkáně na histologické vyšetření. Punkcí je také možné podat léky přímo do hrudní dutiny.

Provedení punkce:

Dle účelu punkce se volí místo, kudy pronikne trokar do hrudníku.

V případě, že je potřeba odstranit nahromaděnou tekutinu, je místo vpichu v oblasti VI. až VIII. mezižebří v přední axilární čáře. Punkce se provádí v sedě.

V případě odstranění plynů se do hrudního koše přistupuje ze II. nebo III. mezižebří v medioklavikulární čáře (vertikální čára spuštěná z prostředku klíční kosti dolů. Zákrok se provádí v polosedě.

Místo vpichu se však může měnit dle potřeb. Nejlépe je jej detekovat, předem určit pomocí ultrazvuku či CT vyšetření, kde bude nejlepší přístud do hrudníku, aby se vyřešil zdravotní problém.

Samotná hrudní punkce se provádí např. s použitím trokaru. Jedná se o ostrý, špičatý nástroj s dutým válcem. S jeho pomocí se vytvoří přístup do hrudního koše a dutým válcem, je pak možné po odstranění trokaru samotného protáhnout do vzniklého otvoru potřebné instrumentárium. Je však možné použít také jehlu s vodičem a dilatátory, popř. vytvořit vstup do hrudníku tupou disekcí peánem, jímž se následně zasune drén do pohrudniční dutiny. Zvolený postup  závisí na řešeném problému.

Před samotným vytvořením otvoru do hrudní stěny je nezbytné místo vstupu vydezinfikovat, zarouškovat a také vpíchnout látky, které místo znecitliví.

Punkce může být jednorázová, kde se odebere vzorek, popř. vysaje výpotek, nebo se zavede drén, který se zafixuje a napojí na drenážní systém, jimiž se kontinuálně odvádí tekutina nebo vzduch z pohrudniční dutiny. V případě jednorázové punkce se vpich uzavírá a sterilně přelepuje.

Po zákroku se u pacienta kontroluje pulz, krevní tlak, dýchání. Je možné také provést rentgenové vyšetření, zda nedošlo k poškození plicní tkáně.

Komplikace hrudní punkce:

Po každém zákroku může dojít ke komplikacím.

V případě hrudní punkce může dojít např. k poranění plicní tkáně, srdce a velkých cév, krvácení z arterií mezi žebry (interkostální arterie), může dojít k poranění nervů probíhajících kolem žeber, k lokální nebo generalizované infekci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here