Kolenní kloub je složený kloub, který je často postižen poraněním, je opotřebováván, může být postižen infekcí atd. Kloub na poškození reaguje zmnožením tekutiny a nutností provést punkci kolene.
Obsah článku
Příznaky a potvrzení přítomnosti tekutiny v kolenním kloubu:
V kloubu se nachází standardně určité množství tekutiny, která je tvořená buňkami synoviální membrány, která kloub vystýlá. Tato tekutina vyživuje a lubrikuje kloub, aby po sobě kloubní plochy dobře klouzaly. Při podráždění synoviální membrány, poranění, infikování kloubu může dojít ke zvýšené produkci nitrokloubní tekutiny. Ta se v kloubu hromadí a vyvolává otok, bolestivost a samozřejmě také omezuje pohyblivost v kloubu. V kloubu může vznikat také zánětlivý, hnisavý obsah, při poranění může dojít také ke krvácení do kloubu.
Přítomnost tekutiny v kolenním kloubu se dá snadno a rychle odhalit pomocí pohledu a pohmatu a definitivně diagnózu potvrdí ultrazvuku. Pokud je přítomnost tekutiny odhalena, volí se punkce kolene.
Důvody provedení punkce kolene:
Punkce může mít charakter léčebný, kdy po odstranění tekutiny dojde ke zmírnění obtíží pacienta. V kloubu se sníží tlak.
Může však mít také účel diagnostický, kdy se získaná tekutina posílá na analýzu, aby se odhalila příčina zvýšené tvorby tekutiny, nalezl patogen, který za stavem může stát atd.
Tekutina získaná z kolene může mít charakter výpotku, hnisu, může obsahovat také krev.
Provedení punkce kolene:
Zákrok se provádí bez narkózy, volí se lokální umrtvení. K průniku do kolenního kloubu a odsátí nadbytečné tekutiny je použita jehla se stříkačkou, podobně jako to je u odběrech krve. V tomto případě jsou však pomůcky k odběru větší. Před začátkem zákroku je nutné místo vpichu vydezinfikovat, vpíchnout lokální anestetikum a následně vpíchnout odběrovou jehlu do kloubního pouzdra. Je nutné najít vhodné místo, aby nedošlo k poškození okolních struktur. Pokud je jehla uvnitř kloubu, natáhne se tekutina do stříkačky. Někdy stačí pouze jedna stříkačka, někde je však nutné mít více stříkaček.
Po punkci:
Po provedení punkce kolene cítí pacient úlevu, ale je nutné, aby koleno nenamáhal, hlavně by nemělo docházet k ohýbání. Je tedy nejlepší nasadit zpevňující návlek.
V případě, že odebraná měla charakter hnisu, tj. je riziko přítomnosti infekce v kloubu, se mohou bez čekání na rozbor vzorku tekutiny, nasadit antibiotika.
Kdy se punkce neprovádí:
Existují případy, v nichž se punkce kolenního kloubu neprovádí, byť je v kloubu tekutina.
Absolutní kontraindikací je infekce kůže a hlubších tkání, při punkci by se totiž mohla infekce zanést do kloubu.
Opatrnost je na místě v případě, že pacient trpí poruchami krevní srážlivosti nebo má umělý kloub.
Komplikace punkce kolenního kloubu:
Komplikace při tomto zákroku jsou velmi vzácné, ale i tak může dojít např. k infekci kloubu či poranění cév či nervů v okolí kolenního kloubu či vazů kloubního pouzdra.