Domů Nemoci Dětské nemoci Pupeční kýla

Pupeční kýla

Pupeční kýla je vyklenutí pobřišnice v oblasti kolem pupku (odtud název pupeční kýla), které může být diagnostikováno u pacientů obou pohlaví v každém věku, a to včetně dětí. Kýla se léčí chirurgickou cestou. Jedná se o jednoduchý operační zákrok s krátkou dobou hospitalizace. U dětských pacientů pupeční kýla často samovolně vymizí, naopak u dospělých má tendenci se zhoršovat, a proto lékaři doporučují její včasné odstranění.

Jak vzniká pupeční kýla

Pupeční kýla neboli hernie patří mezi poměrně časté zdravotní problémy. Při pupeční kýle dochází k vyklenutí

Pupeční kýla
Pupeční kýla

pobřišnice v oblasti pupku, kam se následně vsune část obsahu z břišní dutiny (nejčastěji se jedná o střevo).  Důvodem vzniku tohoto zdravotního problému je přirozené oslabení břišní stěny v daném místě ve spojení se zvýšenou fyzickou námahou, jako je zvedání těžkých předmětů, nebo chronický kašel. Pupeční kýla může vzniknout kdykoli během života pacienta, a dokonce i v jeho prenatální částí (člověk se může s břišní kýlou narodit). Mezi rizikové faktory rozvoje pupeční kýly patří nadváha, problémy s vyprazdňováním (zácpa) a těhotenství. Vzácněji se lékaři při diagnostice setkávají s nádorem.

Příznaky a projevy

Typickým příznakem pupeční kýly je měkké vyklenutí kůže v oblasti břicha. Konkrétní projevy závisí na velikosti pupeční kýly. Pokud se jedná pouze o malou kýlu, mezi typické projevy patří  pocit tlaku v  momentě, kdy dochází k námaze inkriminovaného místa. Například když  pacient zvedá břemena, nebo kašle. Závažnější forma kýly je pak spojena s bolestmi břicha. Kůže na břiše je viditelně vyklenutá a lze ji vtlačit zpět. Jestliže však dojde ke vzniku srůstů nebo k uskřinutí kýly, toto zasunutí již není možné. Uskřinutí je doprovázeno silnou bolestí, pacient může i zvracet. Tento stav vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.

Výskyt v populaci

Pupeční kýla postihuje dospělé i děti. U dětí se často objevuje po narození a během několika měsíců až let (zpravidla do 4 let věku dítěte) může samovolně vymizet. Jinak je tomu u dospělých pacientů, kdy pupeční kýla nevymizí, ale naopak má tendenci se zhoršovat. Z tohoto důvodu doporučují lékaři její včasné odstranění. Čím dříve je pupeční kýla léčena, tím méně rozsáhlý operační zákrok vyžaduje. S tím pochopitelně souvisí kratší doba hospitalizace a  rekonvalescence pacienta, nehledě na nižší riziko možných komplikací.        

Diagnostika

Pupeční kýla je diagnostikována na základě fyzikálního vyšetření. Lékař během něho vyšetří břicho pohmatem, a to nejprve ve stoje, a poté vleže. Pohmatové vyšetření není bolestivé, může být však nepříjemné. Ve většině případů fyzikální vyšetření k diagnostice pupeční kýly postačí. Pokud ne, je možné provést ještě ultrazvukové vyšetření. Mezi další používané zobrazovací metody patří RTG vyšetření a CT (počítačová tomografie).

Léčba

Pupeční kýlu lze odstranit pouze operačně, buď chirurgicky, nebo laparoskopicky. Operace se provádí v celkové anestezii, jedná se o poměrně nenáročný operační zákrok, při kterém chirurgové vrátí břišní orgány zpět do dutiny břišní, kde je zafixuje, a provede reponaci pobřišnice. Operace probíhá ve většině případů bez komplikací. Pacient je po zákroku několik dní hospitalizován v nemocnici nebo v kýlním centru. Nejzávaznější komplikací pupeční kýly je náhlá příhoda břišní – ileus (střevní neprůchodnost, kdy se obsah střev pacienta nemůže posouvat, což je velmi závažný stav, který bezprostředně ohrožuje pacienta na životě, a vyžaduje lékařskou pomoc).

Prevence

Vzniku pupeční kýly lze do jisté míry předejít zdravou životosprávou a vyvarováním se obezity, pravidelným posilováním břišních svalů a nezvedáním nadměrně těžkých břemen.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here