Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Pylorostenóza

Pylorostenóza

Pylorostenóza je stav, kdy dochází k omezení průchodu tráveniny pylorem, který je zbytnělý, jinak změněný, zúžený. Pylorus je užší část žaludku, která přechází do dvanáctníku. Má také funkci svěrače a brání návratu tráveniny z dvanáctníku zpět do žaludku.

Typy pylorostenóz:

Pylorostenózy můžeme dělit na vrozené a získané.

Vrozená pylorostenóza

Hypertrofická pylorostenóza je zbytnění svaloviny pyloru, které vede k znemožnění průchodu tráveniny dále do trávicího traktu. Objevuje se u 2−5 dětí na 1000 porodů a častěji jsou jí postiženy chlapci. Není známá příčina, ale nejspíš se na stavu podílí více faktorů, např. abnormality imunitního systému, genetické odchylky, infekce atd.

Pylorostenóza se častěji vyskytuje u dětí se špatně vyvinutým jícnem, Turnerovým či Edwardsovým syndromem.

Příznaky:

Klinicky se pylorostenóza projeví již mezi 6.−12. týdnem věku dítěte. Dochází ke zvracení bez příměsi žluči, neboť potrava neprostupuje dál. Zvracení je doslova explozivní a obloukem. Zbytnělý (hypertrofovaný) pylorus je možné nahmatat přes břišní stěnu. Je to tvrdší, tuhý útvar v horním kvadrantu. Společně se zvracením se ztrácí také ionty a kyselina žaludeční, u dětí tak může dojít k rozvratu vnitřního minerálového prostředí a dehydrataci.

Diagnostika:

Při diagnostikování se lékař řídí typickými příznaky. Po ověření diagnózy se využívá RTG s podáním kontrastní látky, která přesně zobrazí/kopíruje tvary žaludku. Dále se využívá ultrazvuk.

Léčba pylorostenózy:

Nejprve je nutné zajistit dítěti péči, tj. dostatečně hydratovat, zajistit živiny a pot se provede plánovaný chirurgický zákrok. Jedná se o pylorotomie, tj. protětí svalu, tím se zvětší průchod tráveniny a zároveň se zachová funkce svalu. Operace není náročná a ve většině případů vede k trvalému „vyléčení“ dítěte.

Diferenciální diagnostika:

Pylorostenóza se může projevovat podobně jako některé jiné patologie. Je možné si jej splést s pylorospasmem, kdy je sval patologicky stažený a nedochází k jeho relaxaci, omezení průchodu dvanáctníkem, přítomnost útvaru v trávicích cestách atd.

Získané pylorostenózy

Ke zbytnění svalu pyloru/zúžení pyloru může dojít také vinou probíhajících patologických procesů, např. dlouhodobého zánětu, přítomnost srůstů (adhezí), vředů či přítomností nádoru. Může také dojít k dlouhodobému stažení svalu bez dostatečné relaxace a sval zbytní. To může být dáno poškozením inervace či hormonální dysbalancí.

Sice velmi vzácně, ale pylorostenóza z neznámého důvodu se vyskytuje také u dospělých. Je otázkou nakolik je přítomná již od narození, ale je mírná a s věkem se zhoršuje, či se objevuje až během života.

Příznaky:

Příznaky jsou trochu jiné než u malých dětí. Dominuje nevolnost a zvracení po jídle, které však není tak masivní. Objevuje se také nechutenství, pocit těžkosti atd.

Diagnostika:

Klinické příznaky, RTG s kontrastem, ultrazvuk a může se provést také gastroskopie s odběrem vzorků.

Léčba:

I zde je léčbou proříznutí zbytnělého svalu, aby se uvolnil průchod tráveniny. Odstranění překážky v pyloru…, popř. je možné zcela resekovat pylorus.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here