Domů Nemoci Onemocnění srdce QT interval

QT interval

QT interval je součástí křivky, která je zachycená na EKG. EKG se provádí v ordinacích kardiologů. Zachycuje elektrickou aktivitu srdce, tj. postupný přenos vzruchu po srdeční svalovině během srdečního stahu, což se vykresluje jako křivka. Elektrická aktivita je zachycována 12 svody. 

V EKG křivce rozlišujeme několik oblastí. První vlnka se označuje jako P, následuje QRS komplex a vlna T. QT oblast je tedy od začátku QRS komplexu po konec vlny T (viz přiložený obrázek, označeno červeně).

QT interval odpovídá komorové systole, tj. stažení srdečního svalu, a následné relaxaci.

Normální hodnota intervalu QT je 0,25 až 0,5 sekundy. Na EKG se však můžeme setkat také se zkráceným, či naopak prodlouženým QT intervalem. 

Prodloužený QT interval:

Interval delší než 0,5 sekundy je spojený s rizikem vzniku poruch srdečního rytmu. Jedná se hlavně o zrychlení srdečního rytmu, tj. tachykardii typu torsade de pointes, která může přejít i do fibrilace komor, což je velmi závažný stav. Srdce přestává plnit svou funkci pumpy přečerpávající krev.

Příčiny prodloužení intervalu QT

  • snížení koncentrace draslíku
  • snížení koncentrace  hořčíku
  • snížení koncentrace vápníku
  • vystavení nízkým teplotám, hypotermie
  • zvýšení nitrolební tlak
  • některé léky a drogy (léky na srdečně-cévní systém – dopamin, amiodaron; neuropsychiatrické léky – haloperidol, chlorpromazin, litium; léky na astma – salbutamol; antibiotika – ciprofloxatin, klaritromycin; některá antivirotika, antimykotika a antiparazitika. 
  • alkoholismus
  • anorexie

Existuje také syndrom prodlouženého QT intervalu, který je dědičný. Je spojený s nárazově vzniklými fibrilacemi srdečních síní či komor a může také vést ke smrti ze srdečních příčin. 

Příznaky dlouhého QT:

Poruchy rytmu, bušení srdce, bolest na hrudi, poruchy vědomí…, někdy může dojít i ke smrti

Léčba prodloužení intervalu QT:

U většiny výše zmíněných příčin stačí pouze upravit životosprávu, doplnit minerály, změnit léčbu atd.

Jiné je to v případě vrozeného prodlouženého QT. Podávají se antiarytmika. Je možné též implantovat defibrilátor či kardiostimulátor

Zkrácení QT intervalu:

I tento stav je spojen s rizikem vzniku abnormálního srdečního rytmu. Může se objevit fibrilace síní, které nemusí být nijak nebezpečné a projeví se bušením srdce, dušností a únavou. Při vrozené forma se objevují fibrilace jimiž trpí již novorozenci. 

V zde však může dojít až k fibrilaci komor, což může vést ke smrti. 

Příčiny zkrácení QT zahrnují:

  • zvýšenou koncentraci vápníku
  • užívání digoxinu, vyšší dávky
  • vrozený syndrom krátkého QT

Léčba krátkého intervalu QT:

Léčba je stejná jako u dlouhého QT, liší se však použité léky, dávky a nastavení defibrilátoru a kardiostimulátoru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here