Domů Nemoci Vyšetření, operace Quickův test

Quickův test

Quickův test je pouze jedním z mnoha označení krevního testu zkoumajícího srážlivost krve. Střetnout se s ním můžete i jako INR, PT, Prothrombin time, protrombinový čas, TT nebo také tromboplastinový čas. Test v posledních letech patří k velmi frekventovaným odběrům. Je tomu proto, že v populaci neustále narůstá procento lidí s poruchou srážlivosti krve a tím pádem i lidí, kteří užívají léky na zředění krve (Warfarin apod.).

U těchto problémů je dokonce Quickův test dokonce základním kamenem léčby. Pravidelné testování je v tomto případě velmi důležité.

Co je Quickův test?

Quickův test s zaměřuje na to, za jak dlouho se vytvoří krevní sraženina. Pro tento test je proto nezbytné odebrat žilní krev do zkumavky s citrátem a zaslat vzorek do laboratoře, tam se do krve přidá speciální činidlo, které podpoří srážení. To, za jak dlouho se srazí je pak uvedeno v sekundách. Normální hodnoty se pohybují v rozmezí 12-15 sekund.

Co je INR?

INR je zkratkou pro mezinárodní normalizovaný poměr, který v angličtině představuje název International Normalized Ratio a jde o srovnání s jiný, bez ohledu na to, jak byl výsledek získán. Jde tedy o základní jednotku užívanou k vyjádření Quicka. Test je totiž možno provádět za užití různých činidel.

Mechanismus testu

Quick se zajímá o srážení krve, což  je složitý děj založený na spoustě látek vznikajících v játrech a krvi. Jde hlavně o dva nejznámější srážecí faktory protrombin a fibrinogen. Díky jejich působení vznikne pevná síťka z fibrinu, do níž se zachytávají krevní destičky, které je připoutají k cévní stěně v místě poškození. Test pak měří za jak dlouhou dobu k tomu dojde.

Kdy chce lékař Quickův test?

Test je žádán ponejvíce v rámci podezření na zvýšenou srážlivost krve (u tzv. tromboembolických nemocí) a dále pak tehdy, pokud užíváte nějaké léky na srážlivost krve. Je důležité, aby byla krev správně naředěna, jinak se krev buď sráží přespříliš anebo hrozí nadměrné krvácení. Z testu lékař vyčte, zda má pacient problém se srážlivostí krve anebo zda je léčba správně stanovena nebo je nutné dávky léků zvýšit anebo snížit. Kromě toho může lékař Quickův test žádat i u užívání vitamínu K, v rámci vyšetření funkce jater, u jaterní cirhózy, ischemické choroby srdeční, angíny pectoris, infarktu myokardu, plicní embolie, hluboké žilní trombózy, mozkové mrtvice, implantace umělé chlopně nebo u obstrukčním ikteru.

Quickův test odhalí předávkování antikoagulačních léků, které jsou spojeny  s nežádoucím krvácením, modřinami, krví ve stolici nebo v moči. Ve vážných případech pak i krvácení do mozku.

Jak často se provádí Quickův test?

Sledovat se může při hospitalizaci i každý den, jinak obvykle v rozpětí od jednoho týdně až jednoho měsíce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here