Domů Nemoci Nervová soustava Radikulopatie

Radikulopatie

Radikulopatie je oficiální název pro jinak velmi známé a frekventované onemocnění – kořenový syndrom, což je vlastně bolest zad způsobená útlakem kořenů páteřních nervů v jakékoliv oblasti páteře.

Radikulopatie patří k jednomu z nejčastějších neurologických onemocnění, při níž jsou poškozeny nervové kořeny v oblasti páteře. Postižena může být jakákoliv oblast páteře, nutno však říct, že nejčastěji je poškozena oblast bederní a krční páteře.

Příčiny vzniku radikulopatie

Příčin vzniku radikulopatie je mnoho, ponejvíce se však jedná o kýlu, čili herniaci, meziobratlové ploténky. Nervy mohou být poškozeny kostními výrůstky tzv. osteofyty (degenerativní onemocnění páteře, tzv. osteopatie), zahuštěnými vazy páteře, zúžení páteřního kanálu, nádorem, zánětem, vrozenou vadou páteře anebo také traumatem. Radikulopatii způsobují obtíže akutní anebo chronické. Podle toho pak radikulopatii dělíme rovněž na akutní a chronickou. Chronické kostní změny, které pak vedou k herniaci ploténky a třeba k tvorbě osteofytů jsou nejčastěji způsobeny revmatoidní artritidou anebo cukrovkou. Vedle těchto poměrně známých příčin však radikulopatii může způsobit kupříkladu i herpetická infekce, která je nejenže velice bolestivá, ale vede i ke ztrátě citu. K dalším zajímavým viníkům patří i mykotické infekce, lymská nemoc anebo syfilis.

Projevy radikulopatie

Projevy jsou vázány na to, v jaké oblasti k uskřinutí nervového kořene dojde, jakou oblast daný nerv inervuje. K nejvýraznějším projevům je hlavně bolest zad, která může vystřelovat i do končetin. Podle toho jaká oblast je poškozena, může být narušeno i vyprazdňování. Vedle bolesti zad, kloubů a končetin, můžete pociťovat i bolest a pálení svalů, jistá otupělost a slabost ve svalu, senzorické otupění a zhoršená pohyblivost. Inervovaná končetina tak může být zcela anebo částečně ochrnutá. Radikulopatie také negativně ovlivňuje sexuální výkonnost. Muži se mohou stát impotentní. Nemocný si může stěžovat, že necítí hýždě, neovládá nohy, má problém se zvednutím chodidel apod.

Diagnostika

Dříve než se stanoví léčba, je důležité provést důkladnou diagnostiku. Zjistit, zda se jedná skutečně o kořenový syndrom anebo něco jiného. Případně o jaký rozsah poškození a jakou příčinu se jedná. Pro diagnostiku je důležité nejen vyšetření u odborníka, ale také i u neurologa, který vás dál může poslat na rtg. vyšetření, CT, MRI, EMG.

Léčba

Podle toho, čím je radikulopatie způsobena a v jakém stavu se nachází, řeší se léčba. Naštěstí 90% je řešena konzervativně. Nejprve se řeší bolest a zánět klidem a suchým teplem, kdy mohou dopomoci i antirevmatika. Později pak přijde na řadu fyzioterapie. V určitých případech se však radikulopatie neobejde bez chirurgického řešení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here