Rakovina hltanu se nachází na špici smutného žebříčku, jde totiž o šestý nejčastější typ nádorového onemocnění u nás u lidí ve věku nad 40 let. Jde o chorobu, která trápí hlavně muže, ale i ženy mohou touto nemocí onemocnět. Smutné na této nemoci je i to, že až v 60% je odhalena až v pokročilé fázi onemocnění.
Příznaky onemocnění
Příznaky se odvíjí od toho, kde je nádor lokalizován. Nádory hltanu se ponejvíce projevuje pocitem cizího tělesa v krku, obtížným a bolestivým polykáním, výskytem krve ve slinách, zvětšené krční uzliny, chrapot, změna hlasu, dýchací obtíže spojené s vykašláváním krve.
Příčiny rakoviny hltanu
Mezi nejvýznamnější faktory, které se podepisují na vzniku rakoviny hltanu je přílišný kontakt s karcinogeny. K nim patří především alkohol a tabákový kouř. Velmi výrazný vliv mají i různá chronická infekční onemocnění jako kupříkladu syfilis, ústní kandidózy, HIV, papilomaviry a infekční mononukleóza. Negativně se na stavu podepisuje také i dlouhodobé onemocnění sliznice, odchylky ve vývoji sliznice a leukoplakie, což je vznik bílých ploch na sliznici. Zpravidla se se jedná o vliv hned několika faktorů. Ty se pak vzájemně násobí. Někteří lidé mají pro vznik této nemoci vrozené předpoklady. Takovým lidem pak stačí mnohem méně rizikových faktorů i jejich kratší působení.
Diagnostika hltanu
Primární vyšetření spočívá na prohlédnutí lékařem. K vyšetření může použít i různé pomůcky. V dalším kroku je zapotřebí provést odběry. Další vyšetření je endoskopie, kdy se endoskop zavede do krku. S diagnostikou vám může pomoci magnetická rezonance nebo CT. V neposlední řadě pak biopsie, kdy se odebere z postižené tkáně vzorek a odešle se na histologické vyšetření To může odhalit nejen to, zda jde o nádorové onemocnění, ale i o jaký nádor se jedná a jaké je jeho chování. Ultrazvuk pak pomůže s odhalením metastáz v okolí i v mízních uzlinách.
Léčba
V raných stádiích zhoubných nádorů je nejlepší chirurgické řešení. U pokročilých forem je nutno kombinovat chirurgii s ozařováním a chemoterapií. Bohužel v těchto případech je nutno mnohdy odebrat i číst horního patra nebo kořen jazyka. Obvykle se nepodaří odstranit celý nádor, a proto je nutná chemoterapie. Tou se ostatně zahajuje léčba horní části hltanu, aby se nádor nejprve zmenšil. Velmi dobré výsledky má i radioterapie. Gama nůž je na místě použít v těch případech, když tumor proroste přes lebeční spodinu. Odstraněny musí být i mízní uzliny.
Jaká je prognóza?
Prognóza se liší podle toho, kde je nádor lokalizován. Šance na přežití 5 let v horní části hltanu je 30%, v ústní části 45% a v dolní části hltanu 40%. Vše ovlivňuje i stádium choroby.
Jak nádoru hltanu předcházet?
Nádoru hltanu je možno předcházet tím, že se vyhnete kouření a konzumaci alkoholu. Významnou snahou vědců je snaha lékařů o zamezení šíření infekce papilomavirů.