Domů Nemoci Onemocnění dýchacích cest Rakovina hrtanu: příznaky, léčba

Rakovina hrtanu: příznaky, léčba

Rakovina hrtanu (tumor hrtanu) je ve srovnání s ostatními formami rakoviny poměrně vzácnější onemocnění. Protože postihuje stěnu hrtanu nacházející se v oblasti hlasivek, nad i pod nimi, nazývá se též rakovina hlasivek. Při léčbě, jejíž hlavním cílem je zabránit ztrátě hlasu pacienta a metastázi do dalších orgánů, se uplatňuje jak  klasická chirurgie, tak konzervativní metody, a to chemoterapie a radioterapie.

Rakovina hrtanu
Rakovina hrtanu

Příznaky onemocnění

Mezi obecné příznaky rakoviny hrtanu patří chronický chrapot, hrubší hlas, zvýšená citlivost na příliš teplé nebo naopak studené pokrmy, bolesti v krku zejména při polykání, obtíže s polykáním a respirační obtíže. Dále lze u pacienta sledovat zduření mízních uzlin v oblasti krku. Konkrétní příznaky pak závisí na oblasti, kde je nádor umístěn, stejně jako na stadiu závažnosti onemocnění. Pacienty dlouhodobě obtěžují nepříjemné pocity v krku, které nejčastěji popisují jako bolestivé škrábání. S růstem tumoru se pak objevují obtíže s mluvením a polykáním. Dále bývá onemocnění spojeno s nepříjemným zápachem z úst. V pozdějších stadiích mohou pacienti pociťovat i bolest v oblasti jazyka. Počátečním příznakem onemocnění je déle trvají chrapot bez zjevné příčiny (nachlazení nebo kouření), a proto pokud trpí pacient chrapotem déle než 3 týdny, měl by navštívit lékaře, buď praktického, anebo přímo ordinaci ORL.

Diagnostika

Tumor hrtanu (laryngu) je nejčastěji diagnostikován na základě ORL vyšetření, kdy si pacient v ordinaci stěžuje na některé z výše popsaných příznaků. Základní vyšetřovací metodou  je laryngoskopie, dále se pak používají zobrazovací metody mezi nimi CT (počítačová tomografie), sonografie (ultrazvukové vyšetření) a další.

Možnosti léčby

Při léčbě se uplatňují dva základní přístupy, konkrétně chirurgie a chemoterapie a ozáření neboli radioterapie. V závažných případech, kdy si zdravotní stav pacienta vyžádá chirurgické odstranění celého hrtanu včetně hlasivek, lékaři provedou umělé vyústění průdušnice na povrch těla, a to pomocí otvoru v přední části krku. Tento chirurgický zákrok se označuje jako tracheostomie. Po propuštění do domácího ošetření je pacient poučen, jak o tracheostomii správně pečovat, a dochází na pravidelné kontroly k lékaři.

Po odstranění hlasivek a hrtanu pochopitelně dochází k podstatnému omezení hlasových schopností pacienta, často se jedná o úplnou ztrátu hlasu. Díky umělému hrtanu však lze hlasové schopnosti zachovat. Pacient s umělým hrtanem sice hovoří hlasem připomínajícím plechového robota, jeho společenské uplatnění však zůstává zachováno. Jinou možností je nácvik hlasového projevu bez hlasivek, toto řešení však představuje podstatně náročnější alternativu.

Léčebné metody v praxi

V lékařské praxi se konzervativní metody a chirurgické zákroky velmi často kombinují. Zejména pro léčbu velkých nádorů je typické, že se nejprve provádí jejich chirurgické odstranění, a poté se uplatňuje chemoterapie ve spojení s radioterapií. Úspěšnost léčby závisí především na přítomnosti metastáz a rozsahu tumoru. Vzhledem k podceňování počátečních příznaků je onemocnění u velké části pacientů diagnostikováno až v pozdějších stadiích.

Prevence

Vzhledem k tomu, že nejvíce závažné rizikové faktory pro rozvoj rakoviny hrtanu představují kouření a nadměrné pití (především tvrdého) alkoholu, je prevence tohoto onemocnění z velké části založena na vyvarování se výše uvedených zlozvyků. Významnou součástí prevence je i nepodceňování příznaků onemocnění, a to z toho důvodu, že včasná diagnostika a následně léčba zvyšuje pravděpodobnost úspěšnosti vyléčení pacienta. V případě déle trvající přítomnosti některých z příznaků rakoviny hlasivek by proto měl pacient navštívit lékaře.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here