Domů Nemoci Vnitřní orgány Rakovina jater: příznaky, léčba

Rakovina jater: příznaky, léčba

Rakovina jater je velmi závažné onkologické onemocnění, které se ve srovnání s ostatními typy rakoviny vyskytuje poměrně často ve světové populaci. Nejčastější formou rakoviny jater je hepatocelulární karcinom (HCC). Jakými příznaky se onemocnění projevuje? A jaké jsou možnosti jeho léčby?

Rakovina jater
Rakovina jater

Příznaky onemocnění

Příznaky rakoviny jater (nádoru též tumoru jater) nejsou bohužel nikterak specifické a často jsou proto mylně zaměňovány s celou řadou jiných onemocnění. Navíc po mnoho dlouhých let bývá rakovina jater zcela bez příznaků, teprve poté se začnou objevovat zdravotní obtíže. Pacienty pak obvykle trápí bolesti břicha (jmenovitě v jeho pravé části, což je způsobeno tím, že nádor utlačuje okolní orgány), lze u nich pozorovat zvýšenou únavu úbytek  hmotnosti spojený se snižováním podílu svalové hmoty. Mezi další obtíže patří nechutenství, nevolnosti, slabost končetin, plynatost, horečka a zimnice a může se rozvinout i žloutenka (pro kterou je charakteristické žloutnutí kůže a bělma očí). Pacienti mohou mít zvětšenou slezinu. Hepatocelulární karcinom, který je nejčastější formou rakoviny jater, může způsobovat žilní trombózy. V pokročilých stadiích onemocnění pak dochází k metastázi do dalších tělních orgánů, zejména do plic, což je spojeno s dalšími příznaky.

Léčba: odstranění nádoru, transplantace jater

Léčba rakoviny jater je pochopitelně individuální a závisí na stadiu onemocnění a celkovém zdravotním stavu pacienta. Nejúčinnější způsob léčby představuje chirurgické odstranění nádoru. Bohužel toto řešení je vhodné pouze u omezené skupiny pacientů. Dalším účinným řešením je transplantace jater, také zde však musí být dodržena celá řada přísných kritérií. V případech, kdy není možné ani chirurgické odstranění nádoru, ani transplantace jater, se přistupuje k alternativním metodám.

Ostatní metody léčby

Při léčbě hepatocelulárního karcinomu se velmi často používá metody radioterapie – ozařování. Je zde však stanovena maximální dávka, aby nedošlo k zánětu jater. Pokud není možné pacienta vyléčit, je cílem lékařů přispět alespoň ke zmírnění jeho utrpení. Zde nachází své uplatnění chemoterapie (podávání léků) a embolizace neboli ucpávání jaterních cév (opatření vedoucí k odumírání nádorovité tkáně). Další možnou alternativou je pak biologická léčba.

Léčbě rakoviny jater pochopitelně předchází diagnostika, k níž je zapotřebí vyšetření nádorových markerů krve, ultrazvukového či rentgenového vyšetření. Dále se provádí CT břicha, jaterní biopsie, magnetická rezonance a další vyšetření.

Prevence

Prevence spočívá především v dodržování zásad zdravé životosprávy, jde zejména o to, vyvarovat se nadměrné konzumace alkoholu (zejména tvrdého) a kouření. Pacienti by rovněž měli dbát na vyvážený jídelníček a na to, aby měli optimální hmotnost, neboť nadváha a vysoký cholesterol patří mezi rizikové faktory onemocnění jater obecně. Nezdravá životospráva může vést k tak závažným onemocněním, jako je jaterní cirhóza, která je spojena právě s vysokým rizikem vzniku nádoru. Podle statistik je až 70% případů hepatocelulárního karcinomu spojováno právě s jaterní cirhózou.

Protože významným rizikovým faktorem je i hepatitida typu B a C, představuje významné preventivní opatření očkování proti těmto chorobám. Zvýšené riziko výskytu rakoviny jater je rovněž spojováno s používáním herbicidů, léků, čisticích prostředků a dalších chemikálií, ale také s vysokým obsahem konzervačních látek a barviv v naší potravě, a proto je v rámci prevence doporučována i detoxikace organismu.

Závěrem se zastavíme u významu sekundární prevence – vzhledem k tomu, že u rakoviny obecně platí, čím dříve je zahájená léčba, tím vyšší je její úspěšnost, lze spatřovat důležitou součást prevence i v nepodceňování možných příznaků nemoci.   

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here