Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Rakovina konečníku: příznaky, léčba

Rakovina konečníku: příznaky, léčba

Rakovina konečníku u nás, ale i jinde ve světě, patří k civilizačním chorobám, které postihují velké procento lidí. Kolorektální carcinom, jak se odborně rakovině konečníku říká, patří k velmi nepříjemným nádorům, které nemocného mohou ohrozit i na životě. Každý rok na toto onemocnění zemře 36 lidí z 10 000.

Co je rakovina konečníku?

Rakovina konečníku možno přiřadit k typu rakoviny tlustého střeva, jehož je součástí. Vzniká v důsledku abnormálního růstu buněk, které napadají a šíří se do jiných částí těla.

Co je příčinou rakoviny konečníku?

Nejčastěji jsou za něj může genetika. Dědičnost není ovlivnitelná a pokud se jednou ve vaší rodině objeví, měli byste se mít na pozoru, absolvovat byste měli pravidelná preventivní vyšetření a měli byste také znát i projevy onemocnění od jeho počátku. Je to důležité, jen tak můžete rychle a včas reagovat. Nezbytná jsou i preventivní opatření, která spočívají v dostatečné konzumaci vláknin, selenu a vitamínu A. Vliv na jeho vzniku má i životní styl, a to především nedostatek pohybu, sedavý způsob života, tučná strava, nadměrné užívání alkoholu. Predispozice pro vznik mají i ti s polypy v tlustém střevě. Ponejvíce se objevuje u lidí ve věku nad 50 let, avšak i nižší věk je reálný.

Příznaky a projevy rakoviny konečníku

K typickým projevům patří krvácení z konečníku, chudokrevnost, únava, objevuje se dušnost, závratě, zrychluje se srdeční tep, snižuje se hmotnost a dochází ke střevní obstrukci. První příznaky jsou nenápadné, krvácení nemusí být rozpoznatelné pouhým okem. Nemocný si může stěžovat na křečovitou bolest břicha, pocit plnosti, plynatosti a průjem se může střídat se zácpou. Ve stolici se může objevit také hlen. V posledním stádiu jsou v těle metastázy, a to nejčastěji na plících a játrech. Šance na přežití nemocného odhaleného v tomto stádiu s dobou více než pět let je pouze 10%. Pokud však nemoc nezanedbáte a podchytíte ji včas, jde o vyléčitelný stav.

Prevence

Jak se před rakovinou konečníku ochránit? Zásadní prevencí je omezit konzumaci alkoholu, tučných pokrmů, kouření, uzenin, smažených jídel, nezdravě ogrilovaných pokrmů. Snížit konzumaci soli, udržovat přiměřenou tělesnou váhu a sportovat. Nepodceňujte ani pravidelné preventivní prohlídky.

Diagnostika rakoviny konečníku

Základem je vytvoření anamnézy, fyzikální vyšetření a test na okultní krvácení. Na tomto podkladě se pak provádí endoskopie, digitální rektální vyšetření a CT/MRI. Dále se provedou krevní testy, a to včetně antigenu CEA.

Léčba

Aby byla léčba úspěšná, je důležité problém diagnostikovat včas. K léčbě se nejčastěji užívá chirurgických metod. Radiologie se užívá pouze tehdy, když ji doporučí ošetřující lékař. Vhodnou a účinnou metodou může být i cytostatická léčba. I ona se však ordinuje po pečlivém zvážení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here