Domů Nemoci Kosti a svaly Rakovina kostí: příznaky, léčba

Rakovina kostí: příznaky, léčba

Rakovina kosti je poněkud zjednodušené označení poněkud širšího a závažného problému, který se dotýká kostí. Do kategorie rakoviny kostí patří nádory jako osteosarkomy (nádor vycházející z kostní tkáně), chondrosarkomy (nádory vyrůstající z chrupavky), sarkomy (nádory původem z pojivové tkáně) a Ewingův sarkom, což je nádor rostoucí z kostní dřeně. Všechny tyto nádory jsou vážné, obvykle postihují dlouhé kosti a vyžadují neodkladnou a rychlou léčbu.

O rakovině kostí

Rakovina kostí může být primární, ale také i sekundární, kdy nádory vznikají prvotně někde jinde a do kostí se dostávají jako metastázy. Ty se sem dostanou krevní nebo lymfatickou cestou. Jindy do kostí prostoupí z okolních tkání, jako třeba z prostaty, prsou, plic, střev, žaludku nebo ledvin. K dalším pachatelům rakoviny kostí je maligní lymfom, maligní fibrózní histiocytom (nádor tvoří fibroplasty a histiocyty), myelom (velmi vzácný nádor je tvořen plazmatickými buňkami), kostní liposarkom (nádor s nepříznivou prognózou způsobují atypické lipoblasty), fibrosarkom (nádor z kolagenních vláken) a chondrom (vaskulární nádor objevující se zejména u mužů).

Příčiny vzniku rakoviny kostí

Největším rizikem vzniku rakoviny kostí je věk. Nejohroženější skupinou pro jejich vznik jsou přitom mladí lidé. Nádor zde primárně vzniká i na podkladě změny genetiky, někdy se jedná i jako následek genetické poruchy. Velkým rizikem je vrozená predispozice. Někdy tento stav může vyvolat i rtg., vir, chemické látky i UV záření.

Příznaky a projevy rakoviny kostí

V prvotních příznacích se takovéto rakovinové onemocnění moc neprojevuje. Někdy se může objevit teplota, ale to je velmi nespecifický projev. K prvním projevům patří bolest postižené kosti, k níž dochází až ve chvíli, kdy prorostl do hlubších sfér. K typickým projevům pokročilého onemocnění je bolest končetin nebo dané oblasti, zduření, zvýšená tělesná teplota, noční pocení, únava, nechutenství, úbytek na váze, vznikání patologických zlomenin.

Diagnostika

K základním diagnostickým prostředkům patří rtg. snímek. K dalším vyšetření patří i vytvoření anamnézy, důkladná prohlídka lékařem a laboratorní vyšetření. Pomoci k ještě bližší představě pak může pomoci CT, scientigrafie, biopsie a histologie.

Léčba rakoviny kostí

Léčbu rakoviny přebírá do rukou celý tým specialistů, k nimž patří onkolog, radiolog, patolog, chirurg, ortopéd a fyzioterapeut. Léčba se odvíjí od konkrétního typu nádoru. Některé potřebují chemoterapii, jiné radioterapii a další vyžadují kombinaci obou. Někdy je pak nutná operace. V těchto případech je pak nutné radikální odstranění nádoru. V těchto případech pak dochází k amputacím.

I po úspěšné léčbě je nutné nemocného bedlivě sledovat, protože rakovina kosti se může vrátit i po více než 10 letech. Léčba by měla probíhat ve specializovaných centrech.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here