Domů Nemoci Ostatní Rakovina krku: příznaky, léčba

Rakovina krku: příznaky, léčba

Rakovina krku bývá často zařazována do kategorie rakoviny hlavy, protože spolu úzce souvisí. A to i přesto, že na krku se jedná především o rakovinu hltanu, hrtanu a přilehlých lymfatických uzlin umístěných na krku. Dále se zde samozřejmě mohou objevit i nádory kůže, svalů, kostí a štítné žlázy.

Příznaky rakoviny krku

Příznaky mohou být různé, vše v souvislosti s tím o jakou rakovinu se jedná. Všeobecně se jedná však o bolest krku, obtíže při polykání, zvětšení objemu krku, bulky na krku, chrapot, zápach z úst, ztížené dýchání atd.

Rakovina hltanu

Rakovina hltanu se týká oblasti za mandlemi, kořenem jazyka, měkkým patrem a hrtanovou záklopkou. Nádory této oblasti jsou obvykle karcinomy. Trápí navíc zejména muže, u nichž se objevují cca po čtyřicátém roce života. Nejvíce však okolo šedesátého roku života. Za vznik rakoviny v této oblasti může ponejvíce kouření a pak i konzumace alkoholu. Podle nových studií se na vzniku negativně podepisuje i častá konzumace pálivých jídel. Nemocní si stěžují na potíže při polykání, škrábání v krku, pálení, bolest v uchu a někdy se může objevit i zápach z úst. Rakovina hltanu se odhalí v rámci vyšetření u ORL a dále pak s diagnostikou pomůže biopsie a laryngoskopie, endoskopie a CT, MRI, kostní scan nebo PET vyšetření. Léčbu a prognózu onemocnění ovlivňuje typ nádoru, stádium onemocnění, umístění, stupeň a velikost nádoru. Opomenout nesmíme ani věk nemocného, pohlaví a celkový zdravotní stav.

Rakovina hrtanu

Hrtan je poměrně komplikovaný útvar, jenž můžeme rozdělit do třech částí. Jeho nejdůležitější součást přitom tvoří hlasivky. Rakovina hrtanu velmi ráda metastazuje do lymfatických uzlin, a pak prostřednictvím krevního oběhu do plic. Úmrtnost na rakovinu je poměrně vysoká, pohybuje se okolo 60%. Diagnostika se provádí jako u hltanu.

Rakovina štítné žlázy

Zhoubná rakovina štítné žlázy patří k častým formám rakoviny. Naštěstí se dá tento karcinom poměrně dobře léčit. Příčiny vzniku jsou u nádorů štítné žlázy neznámé. Usuzuje se, že vliv na její vznik má Černobyl, dále pak genetika, pohlaví (více onemocněním trpí ženy) a dále pak hormony. Rakovina štítné žlázy se projevuje uzlíky na krku, stíženým polykáním, chrapotem, zhoršeným dýcháním, zhrubnutím hlasu, zvětšením štítné žlázy apod. K odhalení je zapotřebí ultrazvuk krku, biopsie štítné žlázy a cytologické vyšetření. Rakovina štítné žlázy se léčí radikálně, -odstraněním, a to celé tkáně. Po operaci je pak vhodné absolvovat i ozáření, podávání radioaktivního jódu po dobu cca 2 měsíců. Prognóza rakoviny štítné žlázy je dobrá, úmrtnost je totiž nízká. Horší prognóza rakoviny je u starších pacientů a těch, který měli již i metastázy. Důležité však je nemocného stále sledovat a kontrolovat.

1 komentář

  1. dobry vecer. mam stitnpi zlazu ale pan doktor mi leky vysadil na dva roky, vroce 2017sem prestala mit mesicky, od te doby jsem mela jen dvakrat, kdyz se du koupat nebo sedim tak citim bouli mezi zaludkem a plicemi. nan strasne bolesti nohou kloubu a taky jsem hodne pribrala, mam paleni krku . potim se pres den i vnoci mam neklidne spani , tak vas prosim reknete mi neumru .

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here