Domů Nemoci Urologie Rakovina močového měchýře: příznaky, léčba

Rakovina močového měchýře: příznaky, léčba

Rakovina močového měchýře je poměrně časté onkologické onemocnění, které postihuje především muže – ve srovnání se ženami až trojnásobně. Hlavní příčinou rozvoje tohoto onemocnění je kouření, a to nejen aktivní, ale i pasivní. Jaké jsou příznaky rakoviny močového měchýře a jaké jsou možnosti léčby?

Rakovina močového měchýře
Rakovina močového měchýře

Krev v moči

Typickým příznakem rakoviny močového měchýře, to jest přítomnosti zhoubného nádoru v močovém měchýři, je krev v moči (hematurie). Krev v moči je patrna v celém objemu moči a může vytvářet krevní sraženiny. Krevní sraženiny pak mohou znemožnit pacientovi močení a působit mu silné bolesti ve spojení s akutním nucením na močení. Krev v moči je obvykle viditelná pouhým okem, není to však pravidlem, u některých pacientů může být zjistitelná až mikroskopicky. Přítomnost krve v moči nemusí být v počátečním stadiu doprovázena žádnými jinými příznaky.

Další příznaky

Kromě hematurie, ať už makroskopické (viditelné pouhým okem), nebo mikroskopické (viditelné pouze při laboratorním vyšetření mikroskopem) bývá rakovina močového měchýře spojována s několika dalšími příznaky. Pacienti s tímto onemocněním mohou trpět bolestmi při močení, častým nutkáním na močení a někdy také inkontinencí. Naléhavé nutkání na močení je však příznakem pokročilého stadia nemoci. Stejně jako nápadný úbytek na váze, nechutenství a anémie. V pokročilých stadiích lze rovněž nádor nahmatat v oblasti podbřišku.

Možné komplikace

Pokud nádor uzavře vývod močovodu, může dojít k městnání moči ve vývodném systému močového měchýře, což se projeví bolestmi v bederní krajině. Další závažnou komplikací je zanesení infekce do ledvin.

Diagnostika

Ke stanovení diagnózy je třeba provést vyšetření moči a cytologické vyšetření. Základem diagnostiky je však ultrazvukové vyšetření, jehož výhoda spočívá v neinvazivnosti a bezbolestnosti. Dále se v praxi využívá CT (počítačové tomografie), magnnetické rezonance a endoskopie – metody založené na zavedení optiky přes močovou trubici.

Léčba

Rakovinu močového měchýře lze poměrně úspěšně léčit, a to vzhledem ke skutečnosti, že nádor je obvykle povrchový, a neprorůstá do hlubších struktur. V méně komplikovaných případech pak řešení spočívá v odstranění nádoru, což se provádí většinou endoskopicky. Onemocnění je však bohužel spojeno s vysokým rizikem recidivy, a proto jsou vyléčení pacienti po zákroku sledováni. Mezi další používané metody pak patří metody klasické chirurgie, chemoterapie, radioterapie a imunoterapie (léčebné postupy založené na podpoře či využití obranných mechanismů imunity za účelem působení proti nádoru). Volba jednotlivých metod a jejich vzájemné kombinování je individuální a záleží na stadiu onemocnění a celkově na zdravotním stavu pacienta.

Prevence

Prevence rakoviny močového měchýře je z velké části založena na vyvarování se aktivního kouření, stejně jako pobytu v zakouřených prostorách, protože skutečnost, že pacient aktivně nebo pasivně kouří, výrazně zvyšuje riziko rozvoje tohoto onemocnění. Dalším rizikovým faktorem, který se podílí na vzniku nádorů močového ústrojí, je dlouhodobé vystavení organismu některým chemickým látkám, které se vyskytují v kožedělném nebo chemickém průmyslu.

V zájmu ochrany zdraví je neméně důležité nepodceňovat počáteční příznaky, tedy zejména přítomnost krve v moči, ale také obtíže při močení, časté močení, opakované záněty močových cest, atd. Stejně jako v případě ostatních forem rakoviny také v případě rakoviny močového měchýře platí, že včasnost léčby výrazně zvyšuje pravděpodobnost její úspěšnosti.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here