Domů Nemoci Nervová soustava Rakovina mozku: příznaky, léčba

Rakovina mozku: příznaky, léčba

Rakovina mozku je nepřesné označení, tato ošklivá nemoc mnohdy postihuje nejen mozek samotný, ale i jeho obaly. Pod rakovinou mozku spadá velká skupina onemocnění, které jsou způsobeny různými druhy nádorů, které se zde objevují primárně, ale i sekundárně ve formě metastáz.
Rakovina mozku je laickým označením pro nádor mozku, což je správné označení zdravotního problému. Rakovina mozku se týká nejvíce dětí do 5 let věku a pak dospělých po padesátce. Bohužel, rok, co rok v České republice touto chorobou onemocní cca 700 lidí. Větší sklon pro tuto chorobu mají přitom muži.

Rakovina mozku

Rakovina mozku není žádnou srandou. I benigní nádory mohou být velmi nebezpečné, když se vyskytnou na problematickém místě, odkud je není možno odebrat. Proč nádory v mozku rostou, doposud vědci neodhalili. Neví ani rizikové faktory, takže se jim není možné ani vyvarovat.

O rakovině mozku

Až v polovině všech nálezů se jedná o gliom, nádor vznikající z buněk podpůrné mozkové tkáně a podle jejich chování mohou být nízce agresivní i vysoce agresivní. Ty nízce rostou pomalu a prorůstají do okolní mozkové tkáně, díky čemuž však jejich odstranění nemůže být kompletní a pak agresivní formy, které se mohou zvrhnout i z těch nízce agresivních. Tyto nádory se objevují nejvíce v produktivním věku, tedy mezi 20 a 40 lety. Agresivní gliomy se objevují spíše po padesátém roku života a objeví se náhle, rostou velmi rychle (stačí jí jen pár týdnů nebo měsíců). Bohužel nejsou příliš operabilní a navíc se rádi vrací zpět.

Benigní nádory

K benigním nádorům patří meningeomy, které vychází z buněk mozkových obalů. I tyto nádory se objevují po padesátém věku života.

Příznaky rakoviny mozku

Mozkové nádory se velmi dlouho nemusí nikterak projevovat. K typickým projevům rakoviny patří bolest hlavy, motání hlavy, zvracení, nevolnost, dvojité vidění, otok mozku, změna povahy a chování, poruchy vědomí, epileptické záchvaty, poruchy cítivosti, hybnosti, demence, narušení sociálních návyků, porucha řeči a obrna hlavových nervů.

Rakovina hypofýzy se projevuje i poruchou zraku, výpadek zevního zorného pole, porucha čichu, ztráta řeči i možnost oslepnutí.

Diagnostika rakoviny mozku

Nemocný po vyjevení problémů u svého obvodního lékaře skončí nejspíše na neurologii. Odtud jsou mladí lidé odesíláni hlavně na magnetickou rezonanci, starší pak na CT. Zkusit můžete i angiografii.

Rakovina mozku – léčba

Pro úspěšnost léčby je důležité včasné odhalení. Úspěšnost se pak dále odvíjí od umístění a druhu nádoru. U těch nejzhoubnějších je šance na vyléčení menší než 10% u těch méně nebezpečných je to naopak 90%. Základní léčebnou metodou je jeho odstranění. Ideální je kompletní, ale ne vždy je to možné. Operaci je navíc nutné podpořit kombinací s radioterapií a chemoterapií.

Důležitou součástí léčby je i dobrý psychický stav, a proto by součástí měla být i psychoterapie u psychologa. Ti pacienti, kteří se s  nemocí vyrovnají, neztrácejí naději, mají lepší šanci na vyléčení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here