Nádory pohrudnice se nazývají maligní mezoteliomy. Vyskytují se zřídka, ale jsou poměrně agresivní a špatně léčitelné. Častěji se vyskytují u mužů než u žen. U 60 % pacientů je mezoteliom na pravé straně a v 5 % se vyskytují oboustranně.
Pohrudnice:
Vnitřní stěny hrudní dutiny kryje tenká vazivová blána, tj. pohrudnice (parietální pleura). Část pleury přechází na plíce a tvoří tzv. poplicnici. Mezi oběma listy pohrudnice se nachází prostor, ve kterém je tekutina a umožňuje klouzavý pohyb při nádeších s rozpínám hrudníku.
Nádor pohrudnice, maligní mezoteliom:
Maligní mezoteliom tvoří cca 0,2 % všech rakovin, které se vyskytují v populaci.
Největším rizikovým faktorem pro jeho vznik je vystavení azbestu. Vlákna z azbestu vyvolává zánětlivou reakci a fibrotické procesy, navíc poškozuje buněčné DNA, což vede k mutacím a nádorovému zvrhnutí. Nádorové buňky se rychle množí s vytvářejí masu. Zvláště riziková je pak kombinace azbestu a kouření.
Příznaky mezoteliomu:
Mezoteliom je poměrně agresivní, prorůstá do okolní tkáně, včetně bránice, tukové tkáně atd. Navíc také metastazuje, hlavně do mízních uzlin. Z toho vyplývají také příznaky.
Mezi nejčastější patří:
- Bolesti na hrudníku
- Kašel, suchý, dráždivý
- Dušnost
- Přítomnost výpotku v pohrudniční dutině
- Záněty
- Teploty
- Slabost a únava
- Ztráta hmotnosti
- Bolesti tkání, do kterých nádor prorůstá, např. bolesti páteře, bolesti jícnu…
Diagnostika nádorů pohrudnice:
První volnou je RTG, které je dostupné na každém větším medicínském pracovišti. Přesnější výsledek pak přinese CT a magnetická rezonance. Nejpřesnější informace o nádoru podá PET (pozitronová emisní tomografie). Zjistí se přesné umístění i velikost nádoru a případný výskyt metastáz.
Diagnóza se potvrdí biopsií nádoru nebo odebrání výpotku, v němž se nacházejí nádorové buňky.
Klasifikace mezoteliomů:
Klasifikací je možné určit rozsah onemocnění a nepřímo tedy i prognózu. Existují 4 stadia.
- Mezoteliom je jednostranný, může se rozšířit do nejbližších tkání, tj. plic, bránice, osrdečníku na stejné straně, v uzlinách nejsou metastázy
- Mezoteliom postihuje jednu stranu pohrudnice společně s plícemi nebo bránicí, může prorůst až do průdušnice, uzliny nejsou postižené
- Mezoteliom prorůstá do hrudní stěny, žeber, svalů, jícnu, srdce atd. Je možné najít metastázy v uzlinách
- Mezoteliom je také v uzlinách na opačné straně hrudníku a nádor je prorostlý do tkání hrudní dutiny
Léčba nádorů pohrudnice:
Léčba je náročná a málo účinná. Mezoteliomy špatně reagují na radioterapii i chemoterapii. Navíc radioterapii není možné využít v plné síle, aby se nepoškodily orgány v hrudní dutině. Plíce jsou velmi citlivé na ozáření. Pokud je to možné, je léčba zahájená chirurgickým odstraněním nádoru. Mnohdy však není možné operovat, pokud nádor prorůstá do okolních tkání.
Mezoteliom má poměrně špatnou prognózu.