Domů Nemoci Ostatní Rakovina sleziny

Rakovina sleziny

Slezinu najdete v levém podžebří a je důležitou součástí lymfatického systému, k němuž patří nejen lymfatické uzliny, cévy a tekutiny, ale i mandle, brzlík a lymfatické tkáně umístěné v trávicím traktu. Jejím úkolem je filtrovat krev a pomáhat tělu v boji s infekcemi.

Rakovina se sleziny příliš netýká. Jde o vzácný jev, který má obvykle nezhoubnou podobu. Pokud jde o zhoubné nádory, jedná se obvykle o metastázy, čili nádory, které ve slezině nezačínají. K nejčastějším typům nádorů postihujícím slezinu jsou přitom lymfomy. Vedle něj může být slezina postižena non-Hodgkinovým lymfomem nebo také i T-buněčnými lymfomy. Metastaticky slezinu mohou postihnout i nádory plic, karcinom žaludku, slinivky, jater a tlustého střeva.

Příznaky rakoviny sleziny

Rakovina sleziny se obvykle nikterak výrazně a specificky neprojevuje. Příznaky rakoviny sleziny se velmi často podobají nachlazení. Někdy ji prozradí její zvětšení, bolest anebo plnost v horní části břicha. Více specifickými příznaky je pak bolest kostí a kloubů, zvýšená tvorba modřin a zvýšeného krvácení, únava, horečka a zimnice, noční pocení, časté infekce, zduření lymfatických uzlin a nevysvětlitelný úbytek hmotnosti.

Život ohrožující projevy rakoviny sleziny

K nespecifickým, ale život ohrožujícím příznakům patří potíže s dýcháním, modré rty a nehty, rychlá srdeční frekvence, bušení srdce, tlak na hrudi, změněné chování, delirium, halucinace, zmatenost, letargie, horečka, dýchací problémy, dušnost, potíže s dýcháním, sípání, zimnice, silná bolest břicha a ztráta vědomí. Naštěstí to jsou ale pouze velmi vzácné projevy této rakoviny.

Co způsobuje rakovinu?

Příčina, proč, není známa. Za rizikové faktory je však možné považovat všechny ty, které platí i na vznik lymfomu a leukémie.

Rizikové faktory pro vznik rakoviny

  • Pokročilý věk
  • Určité typy infekcí
  • HIV/AIDS
  • Užívání kortikosteroidů, léků pro transplantaci orgánů, na léčbu rakoviny
  • Vystavení se určitým druhům chemikálií
  • Ozáření anebo chemoterapie
  • Rodinná anamnéza
  • Některé krevní poruchy

Léčba rakoviny sleziny

Snahou lékařů při léčbě tohoto onemocnění je vyléčení anebo k dosažení úplné remise. Neléčí se pouze příznaky, ale především prvotní příčina, která rakovinu sleziny vyvolala, tedy prvotní nádor. Některé nádory je možno léčit konzervativně, jiné však vyžadují rychlý a radikální zásah. Nemocného je nutné neustále sledovat, aby zde nedošlo ke zhoršení stavu, aktivaci anebo návratu onemocnění.

Druhy léčby rakovinového onemocnění sleziny

Rakovinové onemocnění sleziny je možno léčit různými způsoby. K těm nejmodernějším metodám patří biologická léčba, která stimuluje vlastní imunitní systém v boji proti rakovinovým buňkám. K tradičním metodám pak patří chemoterapie, radiační terapie i chirurgický zákrok. Slibné je i účast na klinických studiích, transplantace kmenových buněk. Vhodné je i bdělé čekání na tu správnou chvíli, kdy “rakovina” uzraje do té správné podoby, kdy je možno zahájit aktivní rakovinovou léčbu.

K podpůrným lékům patří antibiotika, krevní transfuze, péče o chrup, léky proti nevolnosti, dieta, analgetika, kortikosteroidy a očkování proti chřipce a dalším “pachatelům” způsobujících zápal plic.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here