Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Rakovina slinivky – příznaky, léčba

Rakovina slinivky – příznaky, léčba

Rakovina slinivky břišní je velmi závažné onkologické onemocnění, které bývá ve většině případů diagnostikováno až v pozdních stadiích, kdy jsou již šance pacienta na vyléčení velmi malé. Rakovinou slinivky břišní trpí častěji muži než ženy, rizikovou skupinu pak představují pacienti nad 60 let. Jaké jsou typické příznaky  této zákeřné nemoci a jakými metodami se léčí?

Rakovina slinivky
Rakovina slinivky

Příznaky rakoviny slinivky

V raných stadiích se rakovina slinivky břišní obvykle nijak neprojevuje (s výjimkou pacientů, kteří mají to „štěstí“, že nádor postihne vývodové cesty slinivky, což na sebe upozorní chronickými bolestmi břicha), takže o ní pacient ani neví. Právě tato bezpříznakovost prvních stadií je na nemoci nejvíce záludná, protože odhalení nemoci v pozdějších stadiích významně snižuje úspěšnost léčby, která se pohybuje kolem 5%.  Podle statistik bohužel po stanovení diagnózy většina pacientů této nemoci do 1 roku podlehne. Jen pro zajímavost, v České republice rakovinou slinivky ročně onemocní 20 pacientů na 100 000 obyvatel.

V pokročilých stadiích se rakovina slinivky břišní projevuje zvýšenou únavou, nechutenstvím a velkým úbytkem na váze, což se způsobeno špatným vstřebáváním živin (maloabsorbcí). Dále pacient pociťuje bolesti břicha, které mohou sahat až do oblasti zad. Mezi další příznaky patří zvracení a žloutnutí očního bělma. Příznaky rakoviny slinivky břišní se velmi podobají příznakům rakoviny žlučníku.

Další možné projevy

Dalším příznakem je žloutnutí kůže, žloutenka je způsobena tím, že nádor utlačuje žlučové cesty. Ze slinivky pak nádor metastazuje do okolních orgánů, jako jsou játra, dutina břišní a plíce. Ostatní příznaky pak závisí na tom, kam nádor metastazuje. Pacienti mohou být i problémy s páteří. V pozdějších stadiích se pak zjišťují poruchy trávení potravy a zvýšená hladina cukru v krvi.

Diagnostika a léčba

Rakovina slinivky břišní je diagnostikována na základě krevních testů, vyšetření moči a ultrazvukového vyšetření a CT. Dále se při diagnostice používají zobrazovací metody, jako je ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie) umožňující zobrazení žlučových cest.

Léčba je pak založena buď na kombinaci chemoterapie a radioterapie, nebo na odstranění  části slinivky postižené nádorem, což se provádí chirurgicky. Zde je důležité zmínit, že druhá alternativa se v praxi ukazuje jako výrazně účinnější. Ovšem ne vždy je operace možná – komplexní resekci lze provést asi jen v 15% případů. V praxi se obě metody kombinují, velmi často se provede nejprve odstranění nádoru, a poté následuje chemoterapie, protože se nádorovité buňky šíří i do ostatních orgánů.

Další možnost představuje biologická léčba. Součástí léčby je také tišení bolestí, používají se velmi silná analgetika a opiáty. Neméně důležitá je substituční terapie, neboť je třeba tělu dodat enzymy, které nemocná slinivka nemůže vyrábět.

Možnosti prevence

Vzhledem k tomu, že přesná příčina rakoviny slinivky není známa, nelze jejímu rozvoji účinně předejít. Podle lékařů hraje jistou roli dědičnost. Za rizikové faktory je pak považováno kouření, nadměrné pití zejména tvrdého alkoholu, ale také nadměrná konzumace masa. Z toho lze usuzovat, že rakovině slinivky se dá do jisté míry předejít zdravou životosprávou. Jiným velmi rizikovým faktorem je diabetes.  Z hlediska sekundární prevence je velmi důležité sledování řeči těla, jde zejména o to nepodceňovat chronické bolesti břicha a další zažívací obtíže, neboť, jak bylo uvedeno výše, včasné odhalení podstatně zvyšuje úspěšnost léčby.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here