Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Rakovina tenkého střeva

Rakovina tenkého střeva

Rakovina tenkého střeva je vzácnou rakovinou, k níž dochází, když v tkáni tenkého střeva začnou růst maligní rakovinové buňky. 

Co je tenké střevo

Tenké střevo je součástí trávicího systému. Je to dlouhá trubice, která spojuje žaludek s tlustým střevem. Jeho úlohou je absorbovat většinu živin a minerálů z potravy. Postupem času může rakovina tenkého střeva střevo blokovat. 

Jaký nádor nejčastěji postihuje tenké střevo

Nejběžnějším typem nádoru tenkého střeva je karcinoidní nádor a pak adenokarcinom. Adenokarcinom přitom začíná v žlázových buňkách, které se nachází ve výstelce tenkého střeva a jsou zodpovědné za tvorbu a uvolňování hlenu. Většina z nich se vyskytuje hlavně v dvanácterníku, tedy poblíž žaludku. Méně časté typy sarkomy, lymfomy a gastrointestinální stromální tumory. 

Jak se takový nádor tenkého střeva projevuje? 

Počáteční stádia jsou bez příznaků nebo se projevuje nespecifickými příznaky, které si můžete spojit s jinými zdravotnímy problémy. Většina rakovin je proto diagnostikována pozdě v pokročilejších stádiích. 

Když se už rakovina projeví, tak to je velmi často krev ve stolici nebo na toaletním papíru. Potom to je nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, hrudka v břiše, bolest, křeče, otok uprostřed břicha, chudokrevnost, nevolnost a zvracení. Pokud se u vás nějaký příznak objeví, obraťte se na svého lékaře. 

Příčiny vzniku 

Existují faktory, které vznik rakoviny tenkého střeva mohou ovlivnit. Mezi rizikové faktory patří starší věk, dieta s vysokým obsahem tuku, kouření, celiakie, Crohnova choroba. Vliv na to má i rodinná anamnéza, včetně dědičných poruch, jako třeba familiární adenomatózní polypóza nebo nepolypózní kolorektální rakovina. 

Diagnóza

Základ pro vyšetření tvoří krevní testy. Pak je vyžadováno rentgenové vyšetření břicha. Provést se může i endoskopické vyšetření nebo kapslová endoskopie, což je neinvazivní vyšetření celého tenkého střeva. Provést se může CT s požitím kontrastu, MRI. 

Léčba

K nejběžnější léčbě u časného stádia je chirurgické řešení lokalizovaného střeva. Typ operace závisí na umístění rakoviny a na tom, kdy se objeví. K zákrokům patří i chemoterapie. Pokud rakovina blokuje střevo, provede se bypass. Chemoterapie se provádí po operaci k usmrcení rakovinových buněk. Jednou z možností je i radiační terapie. Způsob použití se odvíjí od typu rakoviny tenkého střeva.

Prognóza

Rakovina tenkého střeva je naštěstí vzácná postihuje poměrně malé procento lidí. Pětileté přežití s rakovinou je u 66%. 

Prevence

Riziko vzniku rakoviny tenkého střeva můžete snížit fyzickou aktivitou, udržováním zdravé tělesné hmotnosti, udržováním zdravých návyků, konzumací stravy s vysokým obsahem vlákniny, konzumací čerstvého ovoce, zeleniny a omezením zpracovaného masa. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here