Domů Nemoci Gynekologie Rakovina vaječníků – Příznaky, léčba

Rakovina vaječníků – Příznaky, léčba

Rakovina vaječníků je tichou kosou žen. Je to zákeřná choroba, kterou zprvu neobjeví ani běžná kontrola. Ročně na ni v Česku zemře na 650 žen. Dalších tisíc touto chorobou každý rok onemocní. Jde o alarmující čísla. Zvlášť, když si uvědomíte, že úmrtnost představuje děsivých 65%. V evropských statistikách se s touto nemocí ocitáme na 4 místě.

Rakovina vaječníků

Rakovina vaječníků vychází buď z epitelu anebo z jiných struktur vaječníku. Ty tzv. neepitelové se objevují u mladých žen a mají naštěstí velmi dobrou prognózu, tvoří však pouze 10% procent všech nádorů vaječníků. Epitelových nádorů je tedy víc, jsou velice záludné, zákeřné a kosí ženy jednu za druhou. Tento strašák se u žen objevuje ponejvíce mezi padesátým a šedesátým rokem života, ale objevit se může i dříve. Děsivé na tomto nádoru je jeho zákeřnost, protože zůstává dlouho skryt, a proto až v 75% bývá odhalen až v pokročilém stádiu, kdy už se v břiše, i mimo něj, nachází i metastázy.

Příčina vzniku rakoviny vaječníků

Z 5 až 10% nádorů vzniká na podkladě vrozených předpokladů. Ohroženo vznikem na tomto podkladu je v reálu 40%. K dalším příčinám vzniku patří polycystické vaječníky, endometrióza a opakované záněty malé pánve. Ohroženy touto rakovinou jsou i ty ženy, v jejichž rodině už se tato rakovina vyskytla (a to i rakovina prsu nebo děložního čípku). Riziko vzniku rakoviny zvyšuje i obezita, nedostatek pohybu a nadměrné užívání alkoholu. Velmi kritickým obdobím je také čas po menopauze. Rakovinu vaječníků podporuje hormonální léčba anebo hormonální léčba, kterou je nutné absolvovat pro umělé oplodnění. Pozitivně proti rakovině vaječníků naopak působí porody a dlouhodobé užívání antikoncepce (5 let až 50%), navíc ženu chrání ještě dalších 15 let po ukončení užívání.

Příznaky rakoviny vaječníků

Bohužel velká většina rakovin vaječníků se odhalí až v pozdním stádiu. Je tomu tak proto, že onemocnění vzniká hluboko v dutině břišní a zpočátku chorobu doprovází pouze nespecifické příznaky jako: únava, plynatost, zácpa, pálení žáhy, nechutenství, zvracení, bolest břicha a nutkání na močení. Tyto příznaky postupem času gradují a přidává se k nim napuchlé břicho, bolest břicha, křeče, tlak v pánvi, vaginální krvácení a bolest nohou. Mnohdy však rakovina vaječníků probíhá zcela bez příznaků a odhalí se až když se objeví metastázy v jiných orgánech (střeva, pobřišnice, játra, plíce). V této fázi se mohou objevit i dechové obtíže.

Diagnostika rakoviny vaječníků

Základem odhalení choroby je anamnéza a klinické vyšetření. V dalším kroku se provádí ultrazvuk břicha i vaginální ultrazvuk. Dále proveďte CT vyšetření, intravenózní urografii (rtg. močových cest a ledvin za užití kontrastní látky), rtg. plic a srdce a odběr krve se zaměřením na rakovinové markry Ca 125. Důležitá je i histologie.

Léčba rakoviny vaječníků

Bohužel prognóza u tohoto onemocnění není moc valná, jen 35% má šanci, že přežije 5 let. Při včasném záchytu je však šance na přežití 90%. Včasná diagnostika je proto základem, jenomže je obtížná a vlastně neexistuje žádný snadný test, který by ji rozpoznal. Léčba pak je složitá a kombinovaná. Zahrnuje chirurgickou operaci, chemoterapii, hormonální léčbu, ozáření a další různé kombinace těchto metod. Důležité jsou i další kontroly, které po úspěšném dokončení léčby probíhají jednou za 3 měsíce první 3 roky. Dál se interval prodlužuje, ale žena je kontrolována už doživotně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here