Rakovina žaludku, nádorové onemocnění vnitřní stěny žaludku, patří mezi nejčastější nádorovitá onemocnění. Karcinom žaludku je zrádný v tom, že pacientům dlouho nepůsobí žádné obtíže. Ty se objeví až v závažném stadiu onemocnění, kdy je nádor obtížně léčitelný. I přesto je však míra úspěšnosti léčby poměrně vysoká.
Příčiny onemocnění
Přesná příčina onemocnění není známa. Existuje však několik rizikových faktorů, které mají s rakovinou žaludku souvislost. Jedná se především o obsah karcinogenů v potravě, polycyklické aromatické uhlovodíky (obsažené v cigaretovém kouři, výfukových plynech, ale také ve smaženém, pečeném a grilovaném mase), gastritidu (zánět žaludeční sliznice vyvolaný nejčastěji Helicobakterem pylori, podle odhadů je tento mikroorganismus je přítomen cca u 40% populace), plísně v potravinách, dlouhodobý nedostatek vitamínu C, nadměrné solení a samozřejmě také genetické predispozice ke vzniku nádorů. Rakovina žaludku se častěji objevuje u mužů než u žen, rizikovou skupinu představují muži středního a vyššího věku.
Projevy rakoviny žaludku
Jak bylo zmíněno výše, zákeřnost rakoviny žaludku spočívá v tom, že počáteční stadia nemoci jsou v podstatě bezpříznaková. Na vnitřní žaludeční stěně pacienta začne růst tumor, o kterém nemá pacient ani tušení. Teprve po určité době, která může trvat i několik let, se objeví zažívací obtíže, jako je pocit plnosti, bolesti břicha a ztráta chuti k jídlu, někdy jsou rovněž přítomny problémy s polykáním. Jedná se tedy o příznaky, které jsou snadno zaměnitelné s příznaky celé řady jiných onemocnění, a které pacient obvykle podcení. Většina se domnívá, že na vině je stres. Dalším příznakem je okultní krvácení. Krev ve stolici v případě okultního krvácení není viditelná pouhým okem, její přítomnost lze zjistit pouze mikroskopickým vyšetřením. V pokročilých stadiích se k výše uvedeným příznakům přidá úbytek na váze, celková únava (tyto dva symptomy jsou typické pro nádorová onemocnění vůbec) a zvracení. Zvracení je způsobeno tím, že hmota nádoru ucpe trávicí trubici, což nutí pacienta vyzvracet vše, co sní. Pacient může zvracet i krev.
Diagnóza a léčba
Diagnózu provádí lékař na základě osobní anamnézy, kontrolního odběru krve, gastroskopického (hadička napojená na optický přístroj se zavede přes dutinu ústní do žaludku pacienta) a endosonografického vyšetření, případně také CT nebo ultrazvuku dutiny břišní. Gastroskopické vyšetření umožňuje lékaři, aby si prohlédl tkáň, a případně z ní odebral vzory za účelem histologického vyšetření. Metoda endosonofrafie pak umožňuje zhodnotit rozsah nádoru. Jedinou účinnou možností léčby je operace, která spočívá v odstranění napadené části žaludeční sliznice. V případě metastáz (pro rakovinu žaludku je typická pozdní tvorba metastáz) se někdy přistupuje ke kombinaci chemoterapie a ozařování. Tato forma léčby však není příliš účinná.
Jídelníček jako součást prevence
Tak jako u většiny onemocnění spočívá prevence rakoviny žaludku v dodržování zásad zdravé životosprávy, zejména co se složení jídelníčku týče. Jídelníček by měl obsahovat minimum karcinogenů. Zdroji karcinogenů jsou především uzeniny, plísňové sýry, tepelně upravené maso (kromě vařeného), sůl a alkoholické nápoje. Naproti tomu je dobré do jídelníčku v rámci prevence rakoviny zařadit potraviny bohaté na vitamíny a antioxidanty, například rajčata a papriky, které jsou zdrojem lykopenu, nejúčinnějšího antioxidantu vůbec. Důležité je však vědět, že lykopen se uvolňuje ze zeleniny pouze během tepelné úpravy.
Další možnosti prevence
Neméně důležité je vyvarovat se kouření a dlouhodobého pobytu v zakouřených prostorách (aktivní i pasivní kuřáci by měli konzumovat celer, protože ten dokáže karcinogeny vzniklé kouřením účinně odbourávat), a zároveň nepodceňovat příznaky, jako jsou bolesti břicha, obtíže s polykáním, nechutenství, atd. Po 50. roce věku by se neměli pacienti ostýchat nechat si provést test na okultní krvácení. Test se sice provádí v rámci prevence karcinomu tlustého střeva, ale okultní krvácení může být příznakem také právě rakoviny žaludku. Včasná diagnostika je základním předpokladem úspěšné léčby.
Foto: Freeimages.com
Dobry den, chtěla bych se zeptat na vovod do zaludku. Přitel ma rakovinu a již nemuže polykat jidlo, je zasazen i jicen. není ležak , ale chcou mu udelat asi peg, prosím da se s tím žit a i vcelku normalni život , když zabere chemo . dekuji Jana.