Domů Nemoci Raynaudův syndrom

Raynaudův syndrom

Raynaudův syndrom (též fenomén, jev) je označení pro zbělání nebo zmodrání konečků prstů obvykle na ruce. Tyto změny mají zpravidla záchvatovitý charakter a trvají jen několik málo minut. Problémy se objevují v souvislosti s tzv. Raynaudovou chorobou, což je cévní postižení především horních končetin. Příčinou onemocnění jsou nejčastěji ischemická choroba končetin, záněty tepen či artritida, mnohdy však zůstává příčina neobjasněna a pak mluvíme o tzv. primární či idiopatické Raynaudově chorobě.

Charakteristika onemocnění

Podkladem onemocnění a jeho typických příznaků (viz dále) je nadměrný stah drobných cév v oblasti prstů a ruky, vyvolaný působením chladu či emocionálního vypětí (proto tímto syndromem trpí především ženy). Roztažení cév v lidském těle reguluje nervový vegetativní systém, který nazýváme sympatikus. Při působení chladu či stresu je odpověď sympatiku taková, že vyvolá stažení cév na periferii – to proto, aby nejdůležitější orgány pro přežití v centru organismu (srdce, mozek) měly dostatek krve s kyslíkem. Výsledkem toho však je, že končetiny, a zvláště jejich koncové části, trpí nedokrevností.

Příčina nemoci zůstává často neznámá a potom hovoříme o primární Raynaudově chorobě. Pokud jsou příčiny jasné, jedná se o sekundární formu nemoci. Postiženými jsou často lidé, kteří celoživotně přetěžují ruce a prsty, např. psaním na počítači, hrou na hudební nástroj atp. Raynaudův syndrom je typický také pro osoby, které dlouhodobě pracují s vibračními stroji (sbíječky, vrtačky, pneumatická kladiva). Účinek vibrací u těchto zaměstnanců může vést až k nemoci z povolání, tzv. vazoneuróze, která se také projevuje Raynaudovým fenoménem. Zbělení prstů ale může značit i mnohé závažnější nemoci, např. ischemickou chorobu končetin, zánětlivé postižení tepen, různé typy kolagenóz, sklerodermii či aterosklerózu.

Jak se projeví Raynaudův syndrom?

Všechny příznaky vychází ze stažení cév a nedokrevností prstů ruky – prsty zbělají či dokonce zmodrají a tento stav trvá maximálně 15 minut. Poté dojde naopak k hyperémii, tj. překrvení, kdy se do prstů nahrne velké množství krve a prsty se tak jeví jako zarudlé. Obě fáze takového záchvatu jsou zpravidla doprovázeny nepříjemnými, bolestivými pocity. Prsty nemusí zbělet všechny, naopak často se problém týká jen některých z nich. Postižení prstů na noze je vzácnější, a pokud se objeví, nemá tak výrazné projevy.

Je onemocnění nebezpečné?

Lehčí formy primární Raynaudovy choroby nebývají nijak nebezpečné. Nedokrevnost prstů trvá vždy jen několik minut a pak je dodávka krve zcela obnova – stav se vrací do normálu. Tkáň se prokrví a nevznikají žádné následky. Nemoc je proto spíše nepříjemná, než že by ohrožovala lidské zdraví. Pokud se jedná o sekundární formu onemocnění, bývá průběh nemoci často těžší a komplikovanější, protože průtok krve cévami prstů je dlouhodobě snížen. Hrozí proto poškození tkáně ruky a prstů z chronického nedostatku kyslíku. V nejtěžších případech může dojít až k nekróze, tedy postupnému odumření postižených tkání.

Léčba Rayunaudova syndromu

Pokud známe příčinu, proč k bělání a nedokrevnosti prstů dochází, je nutné zaměřit se na léčbu toho kterého onemocnění. Lze podat léky, které roztahují cévy a zvyšují jejich průchodnost (vazodilatancia). Dále je nutné dodržovat speciální režim, pokud se postižený pohybuje v chladném prostředí – proti prochladnutí musí použít rukavice či se jinak vyhnout působení chladu či dokonce mrazu na končetinu. Nezbytné je zanechat kouření, pokud tak pacient ještě neučinil – kouření je totiž jeden z rizikových faktorů podílejících se na onemocnění cév. V léčbě také často pomáhá zapojit do života denní cvičení, nebo jakýkoli jiný pohyb.

S podezřením na Raynaudův syndrom navštivte svého praktického lékař, který provede diagnostiku a případně zahájí léčbu. Nemusíte se bát, že pokud nemáte čas hned zítra, že by se vám něco stát – komplikace z prodlevy u této nemoci nehrozí.

Zdroj obrázku: -ruka

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here