Domů Nemoci Imunitní systém Reakce na očkování proti tetanu

Reakce na očkování proti tetanu

Debata okolo očkování je velmi rozsáhlá a žhavá. Není prostředníka, buď jste pro anebo proti. Radikálně vymezené tábory se snaží okolí přesvědčit o své pravdě.
Pravdou je, že očkování proti tetanu je namířeno proti infekci vyvolané Clostridiem tetani. Tuhle bakterii najdete zcela běžně ve střevech zvířat i lidí, pokud se však dostane do půdy, vydrží zde čekat na svou příležitost i několik desítek let. A pak přijde člověk s miniaturní rankou a neštěstí je pak rázem na světě.

Tetanus

Bakterie, která se dostane do rány, začne produkovat toxin, jenž se pevně naváže na nervovou tkáň. To má pak za příčinu vyvolání křečí. Další toxin, který bakterie produkuje pak napadá srdce. Nemocný si zpočátku stěžuje na problémy s otvíráním úst. Jinak nemocného netrápí vůbec nic. Postupně však ke zvyšování svalového napětí, gradaci křečí a nebezpečí udušení. Nemocný není schopen dýchat sám a pokud by nedošlo k té správné pomoci, nejspíš by zemřel na selhání srdce. Pokud by došlo k nakažení novorozence úmrtnost je 100%.
Očkování tedy rozhodně není od věci, ba naopak je na místě.

Očkování proti tetanu

K očkování proti tetanu se užívá vakcína, která obsahuje čištěný tetanický anatoxin, získaný detoxikací toxinu bakterie Clostridia tetani, absorbovaný na minerální nosič. Účelem očkování je aktivně imunizovat organismus vůči tetanu. Očkuje se pravidelně u všech dětí, vůbec poprvé mezi 13. a 15. týdnem života dítěte, druhá a třetí dávka se pak očkuje s odstupem jednoho měsíce a ta čtvrtá  s odstupem 6 měsíců. K přeočkování pak dochází v 5-6 letech, 14-15 letech a u dospělých je pak přeočkování doporučeno absolvovat jednou za 15 let. V současné době neexistuje žádné jiné efektivnější řešení tohoto onemocnění. Dříve než dojde k očkování je nutné, abyste byli minimálně 14 zdraví a v psychické a fyzické pohodě. Očkuje se automaticky i u velkých úrazů, kdy je poslední vakcína aplikována před více než 5 lety.

Reakce a vedlejší účinky očkování

K nejčastějším reakcím po očkování patří zarudnutí, ztvrdnutí v dané oblasti a bolestivost. Ojediněle se zduří blízké lymfatické uzliny, které poklesnou samy. Výjimečně se může v místě vpichu vytvořit absces. Celková reakce se může projevit teplotou, alergickou reakcí, bolestí hlavy, svalů a celkovou únavou. Riziko oběhového selhání je minimální. Do 30 minut po očkování může v místě vpichu vzniknout svědivé zarudnutí a objevit se mohou i dýchací potíže a kolaps. Pro minimalizaci reakce je vhodné omezit fyzickou a psychickou zátěž, a to alespoň na 24 hodin. Pokud se objeví lehké příznaky onemocnění, proti němuž jste očkován, je nutné nastolit klidový režim s ležením na lůžku, vitamíny, antipyretiky a dostatečným přísunem tekutin. Stav se obvykle upraví během jednoho dne.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here