Realimentace je odborné označení pro obnovení výživy po jejím předchozím nedostatku. Myšleno je po hladovění, ale i po nemoci, jež výrazně znesnadňovala normální příjem potravy. Jde o pozitivní činnost, která však po dlouhodobém hladovění se sebou nese i různá rizika, které jsou shrnuty do tzv. realimentačního syndromu.
Obsah článku
Realimentační syndrom
Realimentační syndrom, čili refeending syndrome, je spojený s komplexním narušenímmetabolických procesů u jedinců, kterým se po těžkém hladovění v dobré víře bylo podáno velké množství potravin. To jim moc nepomůže, naopak jim to paradoxně může ublížit, a to závažně. Ohrozit ho může dokonce i na životě.
Druhá světová válka
Nejvíce případů realimentačního syndromu se vyskytly během druhé světové války. Kdy se těžce podvyživeným osvobozeným zajatcům z koncentračních táborů poskytlo velké množství jídla. V současnosti je tento stav spojen s dobrovolně podvyživenými nemocnými, kteří trpí mentální anorexií.
Projevy realimentačního syndromu
Nedostatek fosforu
Podání cukrů v potravě způsobí uvolnění inzulinu a jeho vstup do buněk, kde je za přítomnosti fosforu cukr upravován. Pokud není fosfor, Dojde k rychlému poklesu hladin zbývajícího fosforu, což vede k poruchám rytmu, svalovým křečím a někdy i k selhání kardiovaskulárního systému. Těžký nedostatek fosforu může destabilizovat červené krvinky a vyvolat jejich rozpad.
Nízká hladina draslíku
Podvyživený rovněž trpí i nedostatkem draslíku, jehož správná hladina v krvi je důležitá. Do krve se přesouvá z buněčných zásob. Při nastartování metabolismu po přísunu potravy se přesune zpět do buněk, což vede k nízké hladině draslíku v krvi. Opět se to negativně podepíše na srdečním rytmu a hrozí srdeční zástava.
Nedostatek hořčíku
Nedostatek hořčíku se podílí na zpomalení metabolismu. Některý přísun potravy může jeho koncentraci v krvi prudce snížit. Důsledkem toho se objeví křečové stavy a velmi nebezpečné poruchy srdečního rytmu.
Nedostatek vitamínů
U příliš rychlé realimentace může být spotřebován vitamín B1, což může vyvolat Korsakovův syndrom syndrom u alkoholiků nebo nemoc beri beri.
Rozvrat vodního hospodářství
Zvýšené uvolňování inzulinu vede v ledvinách ke zpětnému vstřebávání sodíku a vody, což pak spolu s nedostatkem bílkovin způsobuje převodnění a únik tekity z krevních cév do tkání. Opět vše může přerůst do srdečního selhání. Srdce není schopno zvládnout nadbytek vody v těle.
Rozvrat metabolismu glukózy
S příliš velkým přísunem cukrů, si i přes zvýšenou tvorbu inzulinu organismus neumí poradit. Dojde k vysoké hladině cukru v krvi, což může vyvolat poruchy vědomí a smrt. Podaná glukóza může být také přeměňována na tuky, které způsobí ztučnění jater a zvýšení jaterních testů.
Pokud dlouhodobě hladového přehnaně nakrmíte
Pokud dlouhodbě hladového přehnaně nakrmíte, bude mít všechny výše uvedené problémy. Kromě kardiovaskulárních projevů se ale mohou objevit i neurologické obtíže, jako: svalová slabost, svalové křeče, brnění končetin, zmatenost a poruchy vědomí. Rozpad červených krvinek pak může vyvolat vážnou chudokrevnost a špatné zásobení těla kyslíkem. Mohou se objevit i průjmy, zácpa nebo střevní neprůchodnost.
Jídlo by u těchto lidí nemělo být podáváno překotně, ale ideálně na specializovaných pracovištích, kde budou podávány opatrně. Je důležité, aby byly podávány ústy, protože se tak stimuluje trávicí trakt. Je rovněž velmi důležité tělu dodávat i fosfor, draslík, hořčík a vitamíny skupiny B. Nemocný by se měl monitorovat a sledovat krev, funkce ledvin, jaterní testy i změny váhy.