Domů Nemoci Léky Rectodelt

Rectodelt

Byť by se mohlo zdát, že Rectodelt má, co dočinění s naší zadní partií, čili konečníkem, v reálu patří do skupiny kortikoidů. Což je tedy uměle vyrobený hormon, který se přirozeně tvoří v kůře nadledvin. Jeho účinnou léčebnou látkou je prednison.

I když, s konečníkem má přece jen něco společného, protože se aplikuje do konečníku ve formě čípku.

Indikace

Lék je lékařem předepsán k léčbě akutní laryngitidy, spastické bronchitidy anebo také u zánětu hrtanu a akutního zánětu průdušek. Užívá se tedy ponejvíce k řešení alergických reakcí, otoků a imunitních reakcí.

Jak Rectodelt funguje

Jde o dost silný lék, který působí protizánětlivě. Tlumí imunitní systém . Zabraňuje shlukování bílých krvinek v místě zánětu a narušuje také funkci lymfocytů.

Kontraindikace

Lék byste neměli užívat v případě, že jste přecitlivělí na jakoukoliv látku obsaženou v léku.

Lék nesmíte užívat ani tehdy, pokud máte žaludeční nebo dvanáctníkové vředy.

Kontraindikován je i u osteoporózy, vysokého krevního tlaku a období po očkování.

Nesmí se očkovat u zeleného zákalu, obrny, nestabilní cukrovky, zánětu uzlin.

Interakce

Rectodelt může vzájemně působit spolu s jinými léky. Spolu s antirevmatiky zvyšuje náchylnost ke krvácení do trávicího traktu. Současná aplikace srdečních glykosidů zvyšuje vylučování draslíku. Spolu s antidiabetiky a kumarinovými deriváty  můžete Rectodelt oslabit. Účinek snižuje i rifampicin, fenytoin a barbituráty. Estrogeny zase naopak účinek zvyšují. Vyloučeno není ani zvýšení nitroočního tlaku. Spolu s ACE-inhibitory hrozí změny krevního obrazu. TSH může být narušeno. Zvyšuje i hladinu cyklosporinu v krvi, což je spojeno s větším rizikem epileptického záchvatu.

Lék by se v době těhotenství a kojení měl používat pouze v závažných případech. Lékař by měl předtím zvážit všechna pro a proti. Vyhnout by se mu měli především v prvním trimestru těhotenství.

Jak se přípravek používá

Rectodelt užívejte přesně podle toho, jak vám řekne lékař. Pokud není stanoveno jinak, jde obvykle o dávku 100-200 mg prednisonu denně, ale u akutních onemocnění 100 mg prednisonu denně. U dětí je možno při akutních stavech podat tento lék jednorázově.

U akutních onemocnění se lék podává krátkodobě.

Nežádoucí účinky

Tyto nežádoucí účinky se nemusí vyskytnout hned u každého, ale je nutno počítat, že vyskytnout se mohou. Delší užívání kortikosteroidů se může projevit mesíčkovitým obličejem,otylostí, vysokým krevním tlakem a osteoporózou. Užívání Rectodeltu mohou i poruchy látkové výměny, onemocnění svalů, vředy na žaludku a dvanácterníku. Objevit se mohou rovněž i psychické poruchy. Zvyšuje se také riziko výskytu infekcí.

Lék uchovávejte z dosahu dětí v teplotě 25 stupňů Celsia. Ve tmě a suchu. Nepoužívejte po datu spotřeby.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here