Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Refluxní ezofagitida

Refluxní ezofagitida

Refluxní ezofagitidu je možno označit za zánět jícnu. Tento stav může být způsoben infekcí, podrážděním anebo zánětem sliznice jícnu. A dále také s obtížným bolestivým polykáním i bolestí na hrudi. Reflux samotný je to, když obsah žaludku a kyseliny z žaludku se vrací zpět do jícnu. Zánět může poškodit tkáň jícnu i sval trubice.

Příčiny onemocnění

Za vznikem zánětu může být žaludeční kyselina, která se dostala ze žaludku do jícnu. Kromě toho zánět může způsobit infekce, užívání některých léků a alergie. Tímto problémem trpí 10 – 20% populace.

Refluxní ezofagitida

Známá i jako refluxní choroba jícnu či GERD. U tohoto stavu dochází k návratu žaludečních kyselin do jícnu, což následně vyvolává chronický zánět a trvalé podráždění jícnu. Příznaky ezofagitidy.
K typickým projevům onemocnění patří obtížné a bolestivé polykání, které doprovází nepříjemný pocit uvízlé potravy v krku, brkání kyseliny, nepříjemná chuť v ústech, bolest v krku, chrapot, vředy v ústech (afty), nevolnost, zvracení, bolest břicha, bolest na hrudi, zápach z úst a zažívací obtíže.

Komplikace refluxní ezofagitidy

Pokud stav nikterak neřešíte, může způsobit vážné zúžení jícnu, ale i vznik Barrettova jícnu, což už je pouze krok od vzniku rakoviny jícnu.

Rizikové faktory

Rizikem pro vznik je obezita, těhotenství, kouření, hiátová hernie a užívání některých léků, k nimž patří antihistaminiak, blokátory kalciových kanálů, antidepresiva nebo léky na spaní. Nebezpečné a absolutně nevhodné je jíst bezprostředně před spaním, jíst nadměrné porce a mastná jídla. Přešlapem je i nadbytečná konzumace alkoholu, kofeinu, čokolády a máty. Stav zhoršují potraviny na bázi rajčat nebo, která obsahují rajčata, citrusové plody, kofein, alkohol, kořeněná jídla, česnek, cibule, čokoláda a mentolové příchutě.

Diagnostika

Diagnóza je stanovena u lékaře na podkladě vašich odpovědí na otázky. Lékař vytvoří anamnézu. následně si vás prohlédne a pošle vás na vyšetření. Ta mohou obsahovat rtg jícnu s užitím kontrastní látky, kdy na rtg. sledují, zda v pasáži jícnu nedošlo ke zúžení, kýle anebo nádoru. provést se může i endoskopické vyšetření s odběrem biopsie (vyšetření tkáně). Biopsie neodhalí pouze nádor, ale odhalí i zánět (bakteriální, virový i plísňový). Vhodné je také provést krevní testy na zánět, alergii a rakovinu.

Léčba

Základem léčby jsou léky na zmírnění příznaků a následně se léčí i to, co způsobilo obtíže. Léčba tak může zahrnovat antacida, tedy léky na snížení kyseliny, blokátory H-2 receptorů, které snižují tvorbu kyseliny. Léky protonové pumpy a dále pak léky, které snižují frekvenci relaxací. V neposlední řadě může být stav řešen chirurgicky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here