Domů Nemoci Onemocnění dýchacích cest Rekonvalescence po angíně

Rekonvalescence po angíně

Nepodceňujte angínu. Nejde o žádnou rýmičku. Nedodržení léčby a následné rekonvalescence se vám nemusí vyplatit. Odnést to můžete nemalými zdravotními problémy i trvalého rázu. 

Uzdravení po angíně? 

Po týdnu až deseti dnech, kdy si angínu poctivě s antibiotiky doma vyležíte. Je nemoc ukončena vyšetřením u lékaře, který provede nejen všeobecnou prohlídku, ale i vyšetření moči, sedimentace krve a pokud je zapotřebí tak rovněž i krevního obrazu. Pokud jsou všechny hodnoty v normě, jste uznáni za zdravé. Nicméně v reálu se přesouváte do skupiny rekonvalescentů. 

Co je rekonvalescence? 

Rekonvalescence je podle odborné definice postupné obnovování zdraví a sil po nemoci, úrazu nebo chirurgickém zákroku. Je to zotavování z prodělané nemoci. 

Rekonvalescence po angíně

Po angíně je obvyklé, že rekonvalescence trvá okolo dvou týdnů. Nicméně, nemusí tomu tak být může jít i o delší dobu. Pokud bylo nutné provést opakovanou léčbu antibiotiky, je zde vysoký předpoklad, že rekonvalescence bude mnohem delší. Trvat pak může klidně i měsíc. Všeobecně se říká, že by měla být minimálně stejně dlouhá, jako samotná délka nemoci. 

Buďte trpěliví i rekonvalescence potřebuje svůj čas

Návrat zpět do běžného života nemusí být tak snadný, jak byste čekali. Lékaři v případě rekonvalescence radí, abyste nikterak nespěchali. To, jak se rychle dostanete zpět závisí na mnoha faktorech a mimo jiné také i na kondici nemocného, závažnosti a průběhu onemocnění. Pokud se stav v době po nemoci nelepší, měli byste se poradit s lékařem. I po ukončení onemocnění angíny se můžete cítit slabě a unaveně. Nemusíte být výkonní a můžete mít ještě i jiné problémy. 

Po nemoci proto snižte tempo 

Dopřejte svému tělu čas a netlačte na něj. Dopřejte si prostor k plnému zotavení. Jen tak můžete dosáhnout toho nejlepšího výsledku bez návratu onemocnění a vzniku komplikací se srdcem, klouby nebo ledvinami. V této rekonvalescenční době byste rozhodně neměli ještě sportovat, ani jinak fyzicky přetěžovat tělo. Nemoc by se mohla vrátit a v ještě horší podobě, než byla prve. také byste mohli mít i dalško vážnější zdravotní problémy. Tlačit na své tělo se rozhodně v tomto případě nevyplatí. 

Revmatická horečka

Revmatická horečka je poměrně vzácná komplikace, ale je možnou komplikací angíny, pokud dojde k podcenění rekonvalescence. Objevuje se zhruba 2 týdny po prodělání nemoci. Postihuje především srdce a klouby, ale mimo ně také i buňky v podkoží a cévních stěn. Jde de facto o autoimunitní onemocnění. Revmatická horečka se projevuje horečkou, velkou únavou, bolestí na hrudi, poruchami srdečního rytmu, srdečním selháváním, bolestmi kloubů, revmatoidní uzlíky v podkoží a také i poškození mozku. S tím souvisí vznik nekontrolovatelných pohybů. Nemoc se potvrdí díky potvrzení o prodělání angíny a pak také vyšetření krve ASLO. Stav se řeší antibiotiky a dále potom nesteroidními antirevmatiky. U těžkých případů se situace neobejde bez kortikoidů a klidu na lůžku. Někdy se pak situace neobejde bez výměny chlopní. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here