Hysterektomie představuje chirurgický zákrok, při němž dochází k odstranění dělohy. Jde o poměrně rozsáhlý zákrok, u něhož se odstraňuje děložní čípek, vaječníky, vejcovody a okolní struktury. Po tomto zákroku žena již nemá menstruaci a nemůže ani otěhotnět. Jako každý zákrok, má svůj přínos, ale i rizika. Ohrožena je zejména hormonální rovnováha, proto se tento zákrok indikuje jako poslední možnost.
Indikace k hysterektomii
K nejčastějším důvodům, proč lékař přistupuje k tomuto zákroku, jsou děložní myomy, polypy, změny děložní sliznice, přednádorové změny a počáteční stádia rakoviny, změny na děložním čípku a počáteční stádium rakoviny na děložním čípku, endometrióza, poranění dělohy, neutěšitelné poporodní krvácení, prasknutí dělohy, vrostlá placenta a další závažné problémy.
Typy hysterektomií
Existuje hned několik druhů hysterektomií. Radikální hysterektomie představuje zákrok, u něhož je odstraněna celá děloha, děložní čípek, pochva i závěsný aparát dělohy. Obvykle se odstraňují i vaječníky a vejcovody. Ponejvíce se provádí u rakoviny. Celková hysterektomie představuje úplné odstranění dělohy a čípku. Subtotální hysterektomie je nejšetrnější zákrok, u něhož se odstraní pouze děloha a krček se ponechává. Operace se provádí břišní cestou anebo přístupem přes pochvu. Druhá verze je spojena s rychlejší rekonvalescencí, menším množstvím komplikací, absencí viditelných jizev. Třetí možností je laparoskopická hysterektomie, která se provádí přes břišní stěnu, ale je poměrně šetrná. Její nevýhodou je to, že je přece jen o něco náročnější a delší. Nevýhodou je i to, že se u něj břišní dutina nafukuje oxidem uhličitým, aby se lékař mohl lépe dostat k děloze.
Předoperační vyšetření
Bez předoperačního vyšetření se neobejdete. Základem je EKG a laboratorní vyšetření krve a moči. Přičemž testy nesmí být starší než 1 týden. Pokud je zapotřebí provádí se i další dovyšetření. Někdy se provádí ultrazvukové vyšetření a někdy také i cystoskopie.
Rekonvalescence po hysterektomii
Vaginální a laparoskopická hysterektomie má obvykle tu nejrychlejší rekonvalescenci. Žena se po operaci vzpamatuje maximálně do 14 dnů. Operace klasická, jdoucí přes břicho (a ne laparoskopicky), si nese až dvouměsíční neschopnost. Situace se má dále tak, že další půlrok by pacientka neměla zvedat těžká břemena nad 10 kilogramů, neměla by ani tlačit nebo tahat těžké předměty. Pozor by si měla dávat na ohýbání. Co se týká pohlavního života, i zde by se měla chovat zdrženlivě. Žádoucí je pauza minimálně na 6 týdnů. Někdy se rekonvalescence neobejde bez pomoci psychologa. Těsně po operaci si může žena stěžovat na dočasný ztížený odchod moči i průchodnodnost střev. Rána může otéct. U operace prováděné vaginální cestou je zapotřebí dodržovat zvýšenou hygienu, a to minimálně po dobu jednoho měsíce po operaci.