Domů Nemoci Oční vady Rekonvalescence po operaci očních víček

Rekonvalescence po operaci očních víček

Operace/plastika očních víček je jedním z nejžádanějších zákroků v plastické chirurgii. Není to jen záležitost kosmetická, ale také funkční. Přepadávající víčka omezují vidění. Je to dáno ztrátou elasticity kůže. Provádí se jak plastika horních, tak plastika dolních víček. V některých případech je možné zažádat o proplacení zákroku pojišťovnou, ale častěji si pacienti zákrok hradí sami.

Před operací:

Operaci předchází konzultace s chirurgem, která navrhne správné řešení pro pacienta. Musí se vyloučit poruchy srážlivosti krve, popř. vysadit léky ředící krev, pokud je to možné. Provede se předoperační vyšetření.

Operace:

Operace trvá přibližně se většinou dokončí do 90 minut. Ve většině případů se jedné o 40−50 minut. Nejčastěji se provádí v lokální anestezii. Pouze pokud si pacient přeje, je uspán. Během operace se odstraní přebytečná kůže a rána se sešije a přelepí. Pacient není hospitalizován, ale může po zákroku odejít domů. Je však potřeba, aby měl doprovod.

Pooperační období:

Po operaci je nutné dodržovat určitý režim, aby došlo k co nejrychlejšímu a nekomplikovaného hojení operačních ran a jizev.

První dny je vhodné dodržovat klidový režim, šetřit se. Po zákroku není vhodné oči příliš namáhat, tj. sledovat televizi či číst.  Nosí se též tmavé brýle. Je doporučeno spát s hlavou ve vyšší poloze, tím se sníží intenzita otoků, které se ukládají dle gravitace. Pokud člověk leží s hlavou na rovno, více se otok hromadí okolo očí.

Operace očních víček je spojená s otokem a modřinami. Je tedy možné první hodiny či dny oči chladit, aby se snížil otok. Chladivé se nepřikládá přímo na sešití a je nutné dbát na to, aby nedošlo k zanesení infekce do rány. Je také dávat pozor, aby nedošlo k podchlazení dutin. Je také možné vzít si analgetika snižující bolest.

Je potřeba vyhýbat se místům, kde se práší či jsou infekce. Tím se omezí možnost znečištění rány či onemocnění, které by zpomalilo hojení. Ránu nenamáčíme, nesnažíme se ji čistit.

Postupně dochází k odeznění otoků a vstřebání modřin. Kontrola chirurgem se provádí cca 5−7 dnech. Chirurg zhodnotí stav jizvy a postup hojení. Rozhodne také o odstranění stehů a případné další kontrole. Ta však většinou již není nutná. Jizvy jsou zprvu viditelné, mají růžovou barvu, která však později vybledne a jizvičky „zmizí“.

Po vytáhnutí stehů je vhodné jizvy promazávat mastí, kterou doporučí lékař. Nejčastěji se doporučuje promazávaní cca 14 dní. Jizvy se také masírují, tj. tlaková masáž, a to nejlépe 5x denně 30 sekund. Načasování masáží je za 14 dní po operaci.Po 10 dnech po operaci je možné začít se líčit. Do té doby je lépe se zkrášlování vyhnout, byť je možné již po odstranění stehů.

Běžnou zátěž může mít pacient po 2 týdnech, vysokou pak po 3 týdnech.

Rekonvalescence probíhá ve většině případů bez problémů, zákrok není náročný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here