Domů Nemoci Urologie Rekonvalescence po operaci prostaty

Rekonvalescence po operaci prostaty

V některých situacích to prostě bez operace prostaty jednoduše nejde. Bývá tomu tak obvykle u rakoviny prostaty. V těchto případech je operace nevyhnutelná. Cílem takovéto operace je vyjmout prostatu spolu s nádorem. Spolu s ní jsou odstraněny i semenné váčky, což jsou dvě žlázy, které najdete vedle prostaty, v nichž se tvoří tekutina, jež je součástí spermatu. Dále je možné odstranit také lymfatické uzliny.

Rakovina prostaty patří k nejčastějším zhoubným onemocněním u mužů. Za posledních 20 let došlo k dramatickému navýšení případů rakoviny prostaty. V roce 1990 bylo během jednoho roku 1607 nových případů, zatímco v roce 2010 jich bylo již 6771. Aktuálně se množství pohybuje okolo 9000 nových nálezů ročně.

Způsoby operace

Operaci je možno provést dvěma způsoby. Jednou je tzv. retropubická prostatektomie, která užívá dlouhý řez v krajině břišní, nad pubickou kostí. Jde o nejčastěji prováděný typ operace. Druhou možností je pak perineální prostatektomie, která užívá řezu v oblasti mezi varlaty a konečníkem. Tento způsob je méně častý. Neužívá se při podezření, že by se rakovina mohla rozšířit do mízních uzlin.

Metody operace

Operace se může provádět laparoskopicky za užití pěti až šesti  malých řezů. Takováto operace se provádí buď ručně, nebo roboticky. Roboticky prováděná operace je relativní novinkou, která se u nás provádí pouze ve vybraných zdravotnických zařízeních. Roboticky prováděné operace se však postupně rozšiřují. Její výhody jsou totiž významné. Jde o mnohem šetrnější zákrok, než jakým je laparoskopická operace. Další výhodou laparoskopické operace je precizní odstranění všeho, co je zapotřebí s výrazně menším poškozením okolních tkání při zachování vlastní radikality výkonu. Zákrok je spojen s rychlejším návratem kontinence po zákroku, nižším výskytem poruchy erekce a také i s nižším rizikem hluboké žilní trombózy.

Výhody robotické operace

 • precizní odstranění nádoru, které je šetrné k okolním tkáním
 • nižší krevní ztráty během operace s minimální potřebou transfuzí
 • nižší riziko dlouhodobé inkontinence s rychlejším návratem kontinence po operaci
 • nižší riziko dlouhodobé poruchy erekce a rychlejší návrat erekce po operaci
 • menší bolest v ráně, což má za následek i menší spotřebu analgetik
 • nižší výskyt komplikací po operaci
 • nižší výskyt infekce v ráně
 • vyžaduje kratší hospitalizaci
 • hrozí menší riziko hluboké žilní trombózy
 • je možno počítat s rychlejší rekonvalescencí a návratem do běžného života
 • operace je vhodná i pro pacienty s vysokým BMI

Rekonvalescence po operaci prostaty

Robotické operace mají asi 5 jizev okolo 1 centimetru. Po operaci bude do močového měchýře zaveden katetr, s nímž většina mužů odchází domů. Vyjme se zhruba po jednom až třech týdnech po operaci. Bolest je tlumena léky aplikovanými do epidurálu nebo do žíly. Následně dostanete tablety. Z postele je vhodné vstát co nejdříve. Je to velmi důležité. Do domácí péče je nemocný propuštěn po jednom až sedmi dnech po operaci.

Doma musíte pečlivě pečovat o zavedený močový katetr. Hojení rány je nutno pravidelně kontrolovat i tehdy, když budete v domácí péči. Při vyprazdňování střev anebo při odchodu plynů zcela přirozeně dochází k úniku tekutiny s krví v katetru nebo kolem něj. Pokud však je toto krvácení silné, okamžitě kontaktujte lékaře.

Po vyjmutí katetru může docházet k úniku moči. To se stává často., ale časem by se to mělo zlepšit. Pomoci v této fázi může prádlo pro inkontinentní. U otevřené operace budou po dvou týdnech vytaženy stehy. U laparoskopické operace, jsou rány slepeny lepidlem. I zde budou stehy. Půjde o stehy, které se samy rozpustí, anebo vám je vyjmou na obvodě. Jizvy v těchto případech časem zmizí.

Prvních pár dnů po operaci je vhodné provádět pouze šetrné domácí aktivity. Posléze je možné přidat lehkou fyzickou aktivitu (procházku). Během 8 týdnů po operaci se vyhýbejte schodům, těžkým břemenům a nevykonávejte manuální práce.

Co se týká sexuální stránky, je to složitější. Je zapotřebí dostatek trpělivosti. Vhodné je nejprve masturbovat a vhodné je počkat si na tu chvíli, kdy se opět objeví noční erekce.

Potíže muži mnohdy mají i s obnovou pravidelné stolice. Problémy se mohou vyskytovat po dobu několika týdnů. Pomoci vám může i laxativum. Za zácpou stojí obvykle bolest, nedostatek pohybu, málo jídla. Svou stolici můžete podpořit potravinami bohatými na vlákninu. Neopomíjejte ani dostatečný přísun tekutin.

Návrat do práce je reálný obvykle po 6 – 8 týdnech po operaci. Někdy však rekonvalescence bývá delší. Za volant se můžete vrátit zhruba po dvou až šesti týdnech po operaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here