Domů Nemoci Onemocnění dýchacích cest Rekonvalescence po zápalu plic

Rekonvalescence po zápalu plic

Je zajímavé, že byť každý rok zápal plic prodělá 150 000 lidí. Lidé jej stále podceňují. Jenomže zápal plic není žádná sranda. Jeho léčba je poměrně dlouhá a neobejde se ani bez řádné rekonvalescence.

Co se děje v plicích během zápalu plic?

Zápal plic se jen těžko zvládne bez odborné pomoci. Potřebuje odpovídající léky, jinak je to skutečně velký hazard se životem. V průběhu zápalu plic dochází k rychlému množení patogenních mikroorganismů, což vede k adekvátní odpovědi imunitního systému. Ohroženy jsou nejen plíce, ale celý systém dýchání. Plicní sklípky jsou zaplněny hnisem. Organismus se úporně snaží zbavit nežádoucího obsahu sklípků, což vede k úpornému kašli s vykašláváním sputa. Pokud není nastavena adekvátní léčba zánět se šíří. Aby zápal plic v plné síle propukl stačí mu  k tomu pouze jeden až tři dny. Zápaly plic způsobené respiračním virem obvykle propuknou 4 až 6 dní po nákaze. Ty, které mají chřipkový původ propukne po 18 až 72 hodinách.

Léčba zápalu plic

Pokud je nemoc podchycena včas, čili na začátku onemocnění, obvykle se obejdete bez nutnosti hospitalizace. Může se řešit doma. Nekomplikovaná pneumonie se správnou léčbou odezní během dvou až tří týdnů. Po nemoci zůstane jen kašel, který bude ještě nějakou dobu přetrvávat. Bohužel někdy se stav neobejde bez hospitalizace a nemusí to být pouze při objevu nějakých komplikací, ale i v závislosti na věku, dalších chorobách a sociálních aspektech. U neadekvátně léčených zápalů plic hrozí trvalé poškození plic a dýchacích cest. Může se také rozšířit do celého organismu a poškodit srdce,ledviny, klouby, mozek i další orgány. Může dojít i k otravě krve a k selhání orgánů.

Rekonvalescence po zápalu plic

Příznaky po zápalu plic přetrvávají různě dlouhou dobu. U lehkého zápalu plic trvají teploty asi týden, bolest hrudníku asi jeden měsíc, stejně jako i vykašlávání hlenů a kašel se nenápadně vytratí zhruba po 6 týdnech. Podobně na tom bude i dušnost. Až 3 měsíce trvá, než ustoupí všechny příznaky. Stále však může přetrvávat slabost. Zcela zdráv je mnohdy člověk až po půl roce. I proto není v tomto případě rozumné nastoupit ihned po poklesu teplot a používání antibiotik do práce, zvlášť pokud je ta vaše práce namáhavá. Doporučuje se ochranný režim, u něhož se postupně navyšuje zátěž a zvýší se i spotřeba vitamínů.

Jaká je prevence?

Obecně je dobré udržovat si dobrý stav imunity. Pomůže v tom zdravý způsob života, pestrá a vyvážená strava, vysoká úroveň hygieny a péče o fyzickou kondici. Vhodné jsou i polyvalentní antipneumokokové vakcíny. Očkují se lidi nad 65 let, hlavě ty bez sleziny a s poruchou obranyschopnosti. Efektivita očkování ale není příliš vysoká. Vhodné je i očkování proti chřipce. Doporučuje se také i nekouřit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here