Rentgen hlavy se i přes novější dostupné zobrazovací metody stále provádí. Poskytuje velmi rychlý výsledek, neboť je rentgen dostupný téměř na každé poliklinice, a může pomoci rozpoznat patologické procesy, stavy v oblasti lebky.
Vyšetření je velmi snadné, bezbolestné a rychlé. Jedinou přípravou pacienta je odstranění kovových předmětů z oblasti hlavy a krku, tj. např. náušnice či brýle. Tyto předměty by na snímku příliš vystupovaly a zastínily by struktury, které mají být rentgenovány.
V současné době se již snímky nevyvolávají, ale ukládají do úložiště na počítači či v cloudu a zasílají lékaři, který pacienta na vyšetření poslal. Dle jeho žádosti může lékař zaslat pouze RTG snímek samotný nebo s oborným popisem rentgenologa.
RTG hlavy:
V rámci rentgenu hlavy se může provést snímek z více projekcí, tj. hlava je nastavena v různých úhlech tak, aby došlo k zobrazení požadovaných částí lebky. Je tak možné zaměřit se na oblast neurokrania, tj. část lebky, která kryje mozek, splanchnokrania, tj. obličejová část lebky, oblast kosti skalní a také čelistního kloubu.
Na rentgenovém snímku hlavy je možné zachytit různé druhy zlomenin, neurodegenerativní onemocnění, záněty a kostní nádory.
Kdy se rentgenování hlavy provádí:
V současné době se RTG hlavy provádí v rámci zranění a společně s hlavou se rentgenuje také krční páteř. Může se jednat např. o vyšetření po autonehodě, pádu z výšky.
Dále je často využívají specialisté ORL (ušní, nosní, krční).
Pomocí rentgenu hlavy je možné diagnostikovat mastitidu, tedy zánět bradavkového výběžku kosti spánkové. Dle projasnění je možné rozpoznat chronický i akutní zánět.
Natočení hlavy k desce s otevřenými ústy je používáno při rentgenování nosních dutin, kdy se vylučují akutní nebo chronické záněty. Při zánětech je patrné zastření v místě dutiny a může být také zesílená výstelka v dutinách a přítomnost hladinky (sekretu).
Dále se rentgenuje také oblast orbit, tedy očnic. To slouží k vyloučení traumatických změn.
Rentgenování hlavy ve stomatologii:
Pokud hovoříme o rentgenu hlavy, tak součástí hlavy jsou také zuby, které se rentgenují u stomatologa. Provádí se buď snímkování jednotlivých zubů, nebo panoramatický snímek celého skusu.
Závěrem:
Je důležité zmínit, že rentgenové snímky hlavy nemusí odhalit všechny fraktury a patologie postihující mozek. Pro tyto účely je nezbytné provést CT nebo magnetickou rezonanci.