Rentgen páteře je základní zobrazovací vyšetření, které se provádí v ortopedii a chirurgii.
Rentgenové záření, které vyzařuje vyšetřovací přístroj proniká většinou látek a ty jej v různé míře pohlcují, což je vidět i na konečném snímku. Měkké tkáně, např. svaly, tuková tkáň, jícen, žlučník atd. se zobrazují špatně, naopak např. kostní tkáň či vzduchové bubliny jsou na RTG snímku velmi dobře viditelné, kontrastní.
Kdy se RTG páteře provádí:
Na RTG páteře odesílá lékař pacienta v případě, že má problémy v oblasti páteře, tj. nejčastěji bolesti, klidové, při pohybu, má vystřelující bolesti atd. Tyto obtíže mohou být způsobeny degenerativními změnami na páteřy, přítomností výrůstků, změnou postavení či tvaru obratle, snížením či vyhřeznutím meziobratlové ploténky, zlomeninou obratle atd.
Rentgenování páteře:
Zrentgenovat lze jakýkoli úsek páteře. Snímání je velmi rychlé a nebolestivé. Vyšetřovaná osoba se svlékne dle toho, jaký úsek páteře se snímkuje a je nezbytné sejmout kovové věci, které by se na snímku zobrazily a překryly by obraz rentgenovaných kostí.
Snímkování se provádí předozadní, tj. vyšetřovaný stojí ke snímací desce čelem, či boční, když je vyšetřovaný ke snímací desce postaven bokem. Je také možné provést snímek v určité pozici/poloze, kterou určí lékař, aby bylo možné lépe vidět hledanou patologii.
Po snímkování se již v dnešní době na snímek nečeká, ale je odeslán elektronicky lékaři, který vyšetření předepsal. Lékař má tedy snímek velmi rychle k dispozici.
V případě, že vás na RTG odeslal lékař, který není odborníkem na vyhodnocování RTG snímlů, rentgenové pracoviště snímek popíše a popis zašle lékaři. To může trvat jeden až dva dny.
Na snímku páteře se hodnotí:
- tvar, struktura a také uložení obratlů, obratlových těl (zda nejsou vychýlená, postižená osteoporózou či jiným procesem, nedošlo k jejich snížení či zlomení
- šíře páteřního kanálu, obratlová těla společně s jejich oblouky vytváří kostěný kryt pro průchod míchy, tj. páteřní kanál. Pokud je tento zúžen, může dojít k utlačování míchy. K zúžení může dojít při pohybu obratlu, přítomností výrůstku či jiného útvaru v páteřním kanálu atd.
- posuzují se foramina, tj. meziobratlové otvory
- posuzují se také obratlové výběžky, hlavně z důvodů fraktur
- posuzují se okolní viditelné struktury
RTG má sice velkou vypovídací hodnotu, ale nemusí být při některých patologiích příliš citlivý. V případě, že obtíže trvají a na RTG nebyla odhalena příčina, nebo je nutné zpřesnit nález z RTG, odesílají se pacienti na CT či magnetickou rezonanci.