Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Resekce žaludku, odstranění části žaludku

Resekce žaludku, odstranění části žaludku

Resekce žaludku je operační výkon, při němž je odstraněna část či celý žaludek.

K tomuto zákroku vede více příčin. Nejčastěji se jedná o nádorové onemocnění žaludku či morbidní obezita.

Rakovina žaludku a resekce:

Resekce žaludku je základním postupem při zjištěné rakovině. Je nutné odstranit patologickou tkáň s dostatečně velkým lemem zdravé tkáně, což mnohdy vyžaduje odstranění části žaludku (parciální gastrektomie) či celkové odnětí žaludku (gastrektomie). V případě totálního odstranění žaludku je jícen napojen přímo na dvanácterník. Při totální resekci se často odebírají i okolní uzliny, popř. jiné orgány. Při parciálních resekcích se provádí rekonstrukční operace, aby byla obnovena pasáž potravy ze zmenšeného žaludku dále do střeva, tj. např. se zbytek žaludku napojí kličkou přímo na tenké střevo.

Obezita a resekce žaludku:

Resekce žaludku je indikována u pacientů, kteří trpí morbidní obezitou, tj. body mass index (BMI) je vyšší než 40. U těchto pacientů také selhaly předchozí léčebné pokusy o snížení váhy. Obezita je spojené se zvýšeným rizikem mnohých chorob (kardiovaskulární, pohybové…), proto je důležité hmotnost u těchto pacientů snížit.

Nejčastěji se provádí zmenšení žaludku, kdy je odstraněna cca 1/5 či 1/4 objemu.

Provádí se tzv. tubulizace (rukávová metoda, sleeve resekce), a to lapaskopicky.  Tato metoda je dle všeho účinnější než jiné bariatrické operace, tj. gastrický bypass či plikace žaludku. To může být dáno nejen zmenšením žaludku, ale také tím, že odebraná část tvoří mnohé působky, které mohou i zvyšovat hlad.  Společně s odstraněním části žaludku tak klesá i produkce těchto působků.

Tento zákrok je trvalý a nevratný!

Provádí se v celkové anestezii a díky využití laparoskopického postupu, je  to zákrok minimálně invazivní, tj. bez nutnosti provést velký řez na břiše. Během operace se uvolní levá strana žaludku a pomocí speciálních šicích nástrojů, staplerů se levá část (fundus) podélně oddělí. Zůstává tak pouze úzká část, tj. tubulus.

Výsledek:

 • Zmenšení velikosti žaludku
 • Zmenšení příjmu potravy
 • Snížení produkce působku/hormonu (ghrelin ) navozujícího pocit hladu

Komplikace po zákroku:

 • Krvácení
 • Netěsnost v místě sešití
 • Obtíže s polykáním
 • Pálení žáhy

Pooperační režim (podobný platí i pro pacienty s resekcí žaludku při léčbě rakoviny):

 • Úprava diety, první dva týdny se přijímá pouze tekutá strava, konzistence musí být jako např. jogurtové mléko. Potravu je nutné polykat s přestávkami po jednotlivých doušcích. Stejně tak v případě pití.
 • Postupné zahušťování stravy na kašovitou a dále pak po měsíci se již přijímá normální pevná strava. Tu je však nutné dokonale požvýkat.
 • Je nutné jíst cca 6‒7 malých dávek denně.
 • Je nutné hlídat, aby člověk i při malých dávkách dostával do těla všechny potřebné živiny, tj. např. užíval potravní doplňky s vitamíny a minerály.

1 komentář

 1. Dobrý den, moje sestra měla nádor v žaludku, vyjmuli ji žaludek celý, lékaři ji udělali tzv. klicku. Poté vznikly komplikace, měla tekutinu v břichu, byla vyzivovana nitrozilne. Včera ji začali sestry dávat stravu-koprovku, dnes těstoviny, ale sestře nedělá strava dobře, má strašné křeče v břichu, ve střevech. Má morfiovou náplast, ale ta nepomáhá. Ale opravdu dost velké bolesti. Je to normální stav a upraví se to? Děkuji za odpověď

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here