Domů Nemoci Urologie Retence moči

Retence moči

Retence moči je stav, kdy dochází z různého důvodu k hromadění moči v kterémkoliv místě močového systému. Tento stav je spojen s celou řadou zdravotních problémů. Příčina vzniku takového stavu je také velice pestrá a může ji způsobit řada více či méně závažných faktorů.

Retenci je možno rozdělit do dvou základních skupin, na akutní a chronickou. Oba stavy jsou závažné a rozhodně se neobejde bez lékařského ošetření.

Akutní retence moči

Akutní retence moči je obvykle způsobena akutní a náhlou změnou jinak normálně fungujícího stavu. Nejčastější takovou příčinou je infekce. Akutní retenci obvykle doprovází velká bolest a zvýšený tlak. Stav ohrožuje ledviny, které může značně poškodit, proto velmi rychle navštivte lékaře.

Chronická retence moči

Chronická retence moči se projevuje tím, že přeci jen k nějakému odchod moči dochází, avšak zbytková moč (ta nejvíce toxická) zůstává (a to mnohdy i ve větším množství). Chronická retence obvykle vzniká pozvolna jako následek chronického onemocnění, jež je nějak propojeno s ledvinami anebo močovým měchýřem. Typické pro tento stav je i to, že nebolí. Nemocný při močení musí tlačit a i po vymočení má nepříjemný pocit nedostatečného vyprázdnění močového měchýře.

Příčiny retence moči

  • Infekce
  • Obstrukce močové trubicehyperplazie prostaty, uzavření močové trubice z důvodu zánětu anebo zjizvení po chirurgickém zákroku, zranění anebo opakovaném zánětu močových cest, příčinou může být i prolaps pánevních orgánů
  • Močové kameny
  • Léky – někdy retenci moči mohou způsobit i některé léky, jako třeba Zyrtec, nebo léky s hlavní léčebnou složkou jako: chlorfeniramin, fexofenadin, hyoscyamin, oxybutynin, propanthelin, tolterodin, amitrptylin, doxepin, efedrin, nifedipin, diazepam, phenylephedrine, imipramin, nortriptylin, amfetamin, opiodní analgetika nebo také nesteroidní protizánětlivé léky
  • Oslabené svalstvo močového měchýře
  • Vyboulení konečníku do pochvy
  • Zácpa
  • Nádory
  • Nervového původu, kdy k poškození nervů dochází jako následek jiného chronického onemocnění. Jde ponejvíce o cukrovku, poškození při vaginálním porodu, mrtvice, roztroušená skleróza, traumata a poranění pánve, otrava těžkými kovy.

Nebezpečí retence moči

Riziko retence moči narůstá zejména s věkem. U lidí nad 80 let se s ní setká 300 z 1000, což už je poměrně dost velké číslo. Všeobecně však u mladších ročníků není zas až tak častá. Navíc u žen se objevuje vážně jen zřídka, a to ať už jde o jakýkoliv věk. Nejspíše za to může prostata, která riziko retence zvyšuje.

Příznaky retence moči

Akutní retence moči se projevuje neschopností se vymočit, bolest, nutkání na močení, tlak v podbřišku a nadýmání. Chronická retence moči může zahrnovat časté močení, a to klidně i víc než 8x za den. Proud moče není takový, jak by měl být, mnohdy je slabý nebo dokonce přerušovaný. Nemocného také trápí nutkavý pocit na močení, a to i po dokončení močení. Trvalé mírné nepohodlí v podbřišku a v oblasti močových cest.

Diagnostika

Pro diagnostiku je důležitý rozbor moči (pokud je to vůbec možné) a provedení uroflowmetrie, urodynamiky a cytoskopie. Důležité je i provést vycévkování, které nemocného nahromaděné moči. Někdy je nutné zavést i permanentní močový katetr.

Léčba retence moči

Léčba retence moči se odvíjí od příčiny. Vycévkování řeší akutní problém a někdy může představovat i součást léčby. V případě retence z překážky onu překážku odstranit. Pakliže k tomu došlo z důvodu užívání určitých léků (opiáty, antidepresiva a jiné), tak je nutné je vysadit. Někdy je nutné naordinovat léky, které podpoří močení a jindy je vhodná i psychoterapie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here