Revers v nemocnici označuje v medicíně písemný souhlas nebo nesouhlas pacienta s léčebným postupem. Tak, tohle je všeobecná stručná poučka a teď se pojďme na revers podívat blíže.
Obsah článku
O reversu v Česku
Revers v České republice se řídí §34 odst. 3 zákona o zdravotních službách. Používá se v situaci, kdy poskytovatel zdravotní péče považuje vhodný urgentní zákrok nebo hospitalizaci za potřebnou. Nicméně pacient je pro změnu rozhodnutý zdravotnický ústav a zdravotní péči opustit. §45 zákona pak stanoví povinnost poskytovateli zdravotních služeb informovat Policii České republiky o svévolném opuštění zdravotnického zařízení lůžkové péče, pokud je přitom tímto přerušením poskytováním zdravotních služeb vážně ohroženo zdraví nebo dokonce i život pacienta nebo třetích osob.
Jednoduše řečeno…
Poskytování zdravotní péče je obvykle spojeno se zásahem do tělesné integrity pacienta a je často spojeno se zásahem značného rozsahu, které je mnohdy spojeno s určitým rizikem. Základní podmínkou vyloučení protiprávnosti je to, že lékař postupuje v souladu s právními předpisy i mimo právními pravidly své profese. A jedním z nich je právě onen informovaný souhlas pacienta, což je tzv. informovaný souhlas pacienta.
Pozitivní revers
Pozitivní revers je dokument, který podepisuje pacient nebo jeho zástupce před zákrokem. Jde o vyjádření svého informovaného souhlasu. Tento informovaný souhlas je možné kdykoliv odvolat, pokud vám to přímo neohrozí život. Pozor, rozhodně však není možné akci ukončit v průběhu operace a podobně.
Negativní revers
Negativní revers je pro změnu dokument, jímž pacient i přes doporučení lékaře odmítá další léčbu nebo léčebné postupy. Pozor, informovaný souhlas nemusí být vůbec pouze písemný, může být i ústní. Dojde-li však později ke sporu, bude na zdravotnickém zařízení, aby prokázali, že souhlas dostali.
V případě nezletilého
V případě nezletilého pacienta, která směřuje k záchraně života, je možné poskytnout i bez souhlasu zákonného zástupce. Pokud není možné získat souhlas zákonného zástupce, rozhodne o poskytnutí neodkladné nebo akutní péče ošetřující lékař. Dospělí pacient má právo odmítnout i život zachraňující léčbu.
Někdy to jde i bez reversu
Neodkladná péče může být poskytnuta i bez informovaného souhlasu. Jak zákon o zdravotních službách, tak i mezinárodní smlouvy počítají s tím, že určité zákroky je možné provést i bez informovaného souhlasu. Aby to však bylo možné, musí být pro to splněny 3 podmínky. Tedy, že jde o úkon, který je nezbytný k záchraně života nebo zdraví pacienta. Je ho zároveň nutné provést bezodkladně. A ještě k tomu není pacient schopný projevit svou vůli, a to buď vůbec, čili je třeba v bezvědomí, nebo je sice schopen, ale ne relevantně, je třeba utlumen léky.
Výjimky v případech negativního reverzu
Existují samozřejmě i případy, kdy je poskytnuta léčebná péče i proti vůli pacienta. V těchto případech je ale nutný zásah soudů. Jde především o situace, kdy je pacient nebezpečný pro své okolí a jde třeba o psychiatrickou nebo třeba protialkoholní léčbu.