Domů Nemoci Ostatní Revmatická horečka

Revmatická horečka

Velkým strašákem je revmatická horečka, která vzniká jako následek, či komplikace, ve spojitosti s streptokokovými nákazami u dětí ve věku 5-15 let. Takovéto onemocnění může mimo jiné vést i k trvalému poškození srdce, srdečních chlopní a jejím vlivem může dokonce vzniknout i srdeční selhání. Kromě srdce však poškozuje i klouby, kůži a mozek.
Zánětlivé onemocnění obvykle vznikne v rámci na první dojem běžní infekce v oblasti krku, a to cca 14 -30 dní po onemocnění.

Příznaky revmatické horečky

K hlavním příznakům patří horečka, bolestivé klouby (artritida – zánět kloubů, nejčastěji kolen, kotníků, loktů i zápěstí, k tomu patří i jejich zarudnutí, teplota a otok), mimovolné pohyby svalů, zánět srdce, uzlíky v podkoží, únava a také i svědivá vyrážka, která je známá jako erytém marginatum. Jde o typickou revmatickou vyrážku, která je spojena s revmatickou horečkou a dále s multisystémovým onemocněním. Jedná se o velmi důležitý diagnostický faktor, který umožňuje horečku odhalit. Bohužel je u nás někdy zaměněna se zarděnkami, přecitlivělostí, alergií na jídlo, léky nebo chemikálie. Vyskytují se na břiše, přední části hrudníku, ale i končetinách. Na obličeji opravdu jen ve velmi výjimečných případech. Vyrážka může zmizet v průběhu dvou dnů, ale tak až v průběhu několika měsíců nebo let. Velikost pupínků se pohybuje o velikosti 0,5-2 cm a je vystouplá a hrbolatá. Odhalí ji protilátky na streptokoky a výtěr z krku v němž jsou beta hemolitické streptokoky (St. pyogenes, agalactiae). Ostatně přítomnost těchto streptokoků je možno zařadit k příznakům revmatické horečky. Laboratoř pak odhalí vysokou sedimentaci, vysoké CRP a změny na EKG. Zajímavým příznakem je i neobvyklé chování, k němuž patří i nevhodný smích.

Příčiny vzniku

Nejčastěji nemoc způsobují beta hemolytické streptokoky, které spadají do skupiny A. Vedle angíny a spály se může nemocný dočkat i této nepříjemné komplikace.

Rizika vzniku

Nemocí jsou více ohroženi ti, kteří v sobě nesou gen nebo geny, které dávají vyšší pravděpodobnost vzniku revmatické horečky. Ohroženi revmatickou horečkou jsou v mnohem větší míře i ti, jež se potýkají s nákazou daným streptokokem .

Diagnostika

Vedle výtěru z krku, sedimentace krve a CRP, stav odhalí i hladina protilátek proti streptokokům. Pomoci ve stanovení diagnózy můžou i hemokultury. V rámci diagnostiky se dále provádí EKG, Echo srdce.

Léčba revmatické horečky

Léčba je spojena s užíváním antibiotik. Prevencí revmatické horečky je užívání penicilinu, pokud nemocný je alergický, tak druhou volbou je erytromycin. Léky se podávají ve vysokých dávkách. Pozor na zánět žaludku! Velmi účinným lékem na revmatickou horečku je i aspirin, avšak ten zas může u dětí do 15 let vyvolat Raynaldův syndrom. Lékař dáre ordinuje kortikoidy, antirevmatika a v případě mimovolných pohybů nebo neslušného chování, je možno předepsat anzikonvulziva a Haloperidol. Srdce se potom léčí beta-blokátory, diuretiky a ACE inhibitory.
Pozor, poškození srdce i následky revmatické horečky se nemusí projevit i několik let. To, že nemocný prodělal rematickou horečku anebo streptokokovou nákazu by mělo být zaznamenáno kartě nemocného, protože stav může být odhalen až v dospělosti.

Komplikace revmatické horečky

K nejčastějším komplikacím patří poškozené srdce s poškozenou mitrální nebo aortální chlopní, která může někdy potřebovat výměnu. Komplikací je i hrozba srdečního selhání. Rizikem je i recidiva, což vyžaduje celoživotní opakovanou léčebnou kůru antibiotiky a dávání si pozor na infekci těmito streptokoky, které jsou pro ně velmi nebezpečné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here