Revmatická polymyalgie je závažné, leč poměrně vzácné, zánětlivé onemocnění. Projevuje se chronickými obtížemi, jako jsou například bolest a dlouhotrvající ranní ztuhlost v oblasti krku, ramen, kyčlí a lýtkových svalů. Týká se především starších lidí a většinou žen.
Není přesně známé, jak toto onemocnění vzniká, a proto je i velmi těžké mu předejít. Hovoří se zde například o roli genetických faktorů nebo okolního prostředí, jelikož dle statistik postihuje především obyvatele ze zemí s vyšší zeměpisnou šířkou. Uvažuje se také o spojení této nemoci s některým viry. Žádná studie však jejich vliv zatím nepotvrdila.
Kdo je v rizikové skupině pro vznik
Revmatická polymyalgie nejčastěji postihuje pacienty ve věku nad 50 let. Průměrný vznik potíží je však až kolem 70 let věku. Větší předpoklady pro toto onemocnění mají ženy, kterých se týká až v 75 %. Bohužel nejsou dosud známé žádné laboratorní postupy ani vyšetření, co by přesně dokázala nemoc identifikovat.
Toto chronické zánětlivé onemocnění vzniká tedy bez zjevné příčiny a jen těžko mu tedy můžete předejít. Dejte si pozor na ranní ztuhlost svalů v oblasti krku, ramenního pletence, kyčelního pletence nebo v lýtkových svalech.
V nemocnici se provádí ultrazvukové vyšetření bolestivých kloubů. Pokud je zde nalezena burzitida nebo tendosynovitida, podporuje se zpřesnění diagnózy. Možná je zde však záměna s jiným chronickým zánětlivým onemocněním, například s revmatoidní artritidou. Je zde zapotřebí proto opravdový specialista, který nemoc včas odhalí a stanoví vhodný postup pro její léčbu.
Nejběžnější projevy
Kromě ztuhlosti svalů, které je typické i pro mnohá další onemocnění, mohou jedinci postižení touto nemocí dále pociťovat také únavu, nechutenství, váhový úbytek nebo horečku. Svalová ztuhlost je tak výrazná, že mají problém se například otočit na posteli nebo vstát ze židle.
Ztuhlost může trvat i 30 minut a déle. Navíc pokud je člověk opět v klidu, tak se většinou vrací. Další příznaky pociťuje přibližně 50 % pacientů. To znamená, že projevy tohoto nepříjemného a závažného onemocnění mohou být opravdu jenom minimální.
Vhodná léčba nemoci
Při podezření na revmatickou polymyalgii budou pacientovi podávány nižší dávky glukokortikoidů nebo jiné jiné chorobu modifikující léky (například metotrexát). Tyto léky jsou ve většině případů účinné a pacienti již nevyžadují jiné. Přibližně po měsíci se hodnotí úspěšnost léčby. Dávku podávaných léků je mnohdy nutné zvýšit, aby se jejich účinky projevily.
Následně se přechází na dávku udržovací, která se podává po individuální dobu. Léčba tak může trvat 2 roky, což je u většiny pacientů obvyklé, může se však protáhnout až na 4 nebo 5 let. Zároveň se doporučuje užívat vápník a vitamín D. Zlepšení ucítíte již během prvních 2 dnů po zahájení léčby.