Domů Nemoci Příznaky Řezání v oku

Řezání v oku

Řezání v oku patří k nejčastějším očním diskomfortům, na které si lidé na celém světě stěžují. Nepříjemný pocit v oku vzniká z celé řady důvodů, některé vyřešíte samy, u některých je zapotřebí vyhledat doktora. Také vás trápí řezání oka a chcete se jej zbavit? Poradíme vám jak.

Příčiny řezání v oku

Nejčastější příčinou řezání v oku je zánět (rohovky a spojivky). K dalším příčinám patří přítomnost cizího tělesa v oku, alergická reakce, syndrom suchého oka nebo se také jedná o nepříjemný stav vzniklý po operaci oka. Velmi nepříjemnou příčinou řezání oka je otáčení víček s řasami dovnitř oka. Řezání oka však může vyvolat i pobyt v prašném prostředí, příliš dlouhé hledění do monitoru počítače, nošení kontaktních čoček, krátkozrakost, dalekozrakost, poruchy zraku, ječné zrno, šedý a zelený zákal, spadlá řasa do oka a pro mnohé překvapivě i zvýšená funkce štítné žlázy.

řezání v oku

Příznaky a projevy

Samotné řezání oka je příznakem, ale i ten, doprovází spousta dalších doprovodných projevů. Jde např. o zarudnutí, otok, slzení, citlivost na světlo, bolest oka, pocit písku v očích, problém s otvíráním očí, tlak v očích, svědění oka, ráno slepené oči a sekrece z očí.

Nejčastější choroby, které způsobují řezání očí

Zánět spojivek a rohovek

Zánět může být vyvolán infekcí anebo alergickou reakcí. Hlavním příznakem je řezání oka, zarudnutí a otok. Nemocnému se rovněž také špatně dívá. Z oku mu vytéká hnis, ráno má oči slepené a ukrutně jej to bolí. Alergický zánět je o něco mírnější než infekční, ale při jeho neřešení velmi často přechází v infekční zánět. Infekce může být virová i bakteriální. První pomoc spočívá v prokapání oka Ophtalmo Septonexem a chladivým obkladem, pakliže nedojde k úlevě do 24 hodin nebo z oka vytéká hnis, vyhledejte lékaře.

Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka patří v současnosti k nejčastějším očním chorobám. Může za to i velmi suché prostředí, hormonální změny (u žen hlavně v období přechodu). Tato civilizační choroba je charakterizována sníženou produkcí slz anebo jeho nesprávného složení. Suché oko může vyvolat některé oční choroby, fyzikální a chemická poškození oka i poruchy postavení víček. Vliv na vznik má i genetika, životní prostředí, nošení kontaktních čoček, časté sledování televize a dlouhá práce s počítačem. Jde o jeden z příznaků chorob jako: cukrovka, stav po operaci očí, revmatické choroby, onemocnění cév, zvýšená funkce štítné žlázy, infekce a nádory. Nemoc doprovází vedle řezání očí i svědění, citlivost očí na světlo, bolest očí a zhoršené vidění měnící se v průběhu dne. Řešením tohoto problému je pravidelné dodávání umělých slz.

Ječné a vlčí zrno

V obou případech se jedná o zánět mazové žlázky, ale podle lokalizace se problému říká ječné nebo vlčí zrno. Ječné zrno vzniká u některé z řas na očním víčku a vlčí zrno se dotýká hlubokých mazových žlázek víčka. Zánět vzniká v situacích oslabení organismu anebo třeba u cukrovky. Jistý vliv na vznik mají i hormonální změny a přetěžování očí. Základem léčby je hygiena, aplikace očních kapek a mastiček předepsaných lékařem.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here