Domů Nemoci Léky Ricefan

Ricefan

Ricefan, jehož hlavní léčebnou látkou je Cefuroxim, je cefalosporinovým antibiotikem, jež je indikováno u akutní streptokokové angíny, zánětu mandlí, zánětu hrtanu a nosohltanu, u bakteriálního zánětu nosních dutin, zánětu středního ucha, akutní exacerbace chronické bronchitidy i lymské boreliózy.  

Kontraindikace

Lék nesmí užívat lidé s hypersenzitivitou a alergií na jakoukoliv látku obsaženou v léku. Ricefan nesmí užívat ani ti s alergií na betaklamová antibiotika.

Zvláštní upozornění

Zvláštní pozornost musí lékař věnovat těm, kdo za sebou již mají alergickou reakci na penicilinová nebo jiná betaklamová antibiotika, protože spadají do rizikové skupiny, kde by mohla vzniknout tzv. zkřížená reakce. Tyto reakce pak jsou mnohdy velmi dramatické a mohou být dokonce i fatální. I proto je důležité před zahájením léčby prověřit, zda nemocný nemá ve své anamnéze podobné záležitosti již zaznamenány. Na pozoru je zapotřebí i v případě méně závažných přecitlivělých reakcí na jiná antibiotika.

U léčby Lymské boreliózy je nezbytné nemocného varovat před Jarisch-Herxheimerovou reakcí, která patří k obvyklým následkům účinné léčby. Jde o stav, který vzniká z důvodu masivního rozpadu baktérií, které v těle působí toxicky a vyvolávají imunitní reakci. Tento stav se projevuje horečkou, bolestí hlavy a svalů. Obvykle spontánně sama odezní.

Interakce

Léky, které snižují žaludeční kyselost, mohou ve spojení s těmito antibiotiky rušit vstřebávání léku. Ricefan se také nedoporučuje podávat spolu s probenecidem. Spolu s antikoagulancii dochází ke zvýšení INR. Těhotným a kojícím ženám se lék může předepsat pouze v případě, že prospěch z léčby převažuje možná rizika.

Nežádoucí účinky užívání Ricefanu

K nejčastějším vedlejším účinkům užívání těchto antibiotik patří eosinofilie, výskyt kandidózy, bolest hlavy, závratě, poruchy trávení a přechodný vzestup hladiny jaterních enzymů. K dalším vedlejším účinkům patří průjem, nauzea, bolest břicha, zvýšení hladin jaterních enzymů, alergická reakce.

Dávkování

Obvykle se Ricefan užívá po dobu 7 dnů. Dávkování je však odlišné podle toho, o co se jedná. 250 mg dvakrát denně (co 12 hodin) se užívá při zánětu nosních dutin, bakteriální angíně, zánětu mandlí, nosohltanu a hrtanu, cystitidě, pyelonefritidě a při infekci kůže a nekomplikovaných tkání. 500 mg ve dvou intervalech se užívá u akutního zánětu středouší, u akutního vzplanutí chronické bronchitidy a u lymské boreliózy. U boreliózy se antibiotikum užívá po dobu 14 dnů. Děti to mají samozřejmě jinak. Vše se u nich odvíjí od jejich váhy. Vždy dodržujte užívání, které vám předepsal lékař.

V lékárně jsou k dispozici balení o 500 mg a 250 mg, které obsahují 10, 12, 14, 15, 16, 20  nebo 24 potahovaných tablet umístěných v blistrech.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here