Domů Nemoci ORL Rinolalie (rhinolalie)

Rinolalie (rhinolalie)

Rinolalie (nosový hlas/huhňavost) se řadí mezi poruchy rezonance řeči. 

Samotná nosovost je normální, fyziologická, jelikož při tvorbě řeči dochází k rezonanci v oblasti ústní dutiny, nosu a a také nosohltanu. 

Řeč nám umožňuje vzájemně se dorozumívat, ulehčuje nám život. Je však nutné se naučit dobře mluvit, tj. umět správně tvořit hlásky a vyslovovat slova. Při neschopnosti řádně mluvit mluvíme o poruchách řeči. Existuje však i jiný typ poruch, které ovlivňují řeč, a to její rezonanci. Nosový hlas/huhňavost může výrazně snížit kvalitu řeči, resp. to, aby bylo člověku s rinolálií dobře rozuměno.

Typy rinolalií:

Rozlišujeme dva typy rinolálií, a to: 

  • otevřenou (rhinolalila aperta / hypernazalita)
  • uzavřenou (rhinolalia clausa / hyponazalita). 

Rinolalie otevřená – je spojená s větším rezonančním prostorem. Je spojená s  přítomností rozštěpu patra, nebo jeho obrny, kdy nedochází ke správnému pohybu, jsou omezeny jeho funkce, popř. je patro vrozeně zkrácené. 

Rinolálie zavřená – je dána zmenšením prostoru pro rezonanci. Tento typ může být vrozený nebo získaný, a v tom případě i pouze přechodný, např. v případě neprůchodnosti nosu během infekce. Jinak se s ní setkáváme u osob, které nedostatečně otevírají při mluvení ústa, stahují jazyk nazad a mají nižší pohyblivost jeho špičky. Tyto osoby mohou mít i různé obtíže spojené s hlasem a dechem. Příčinou, hlavně v dětském věku, je zduřelá nosní mandle, což je u dětí poměrně časté. Další příčinou mohou být nosní polypy či vybočená nosní přepážka či nádory nosohltanu aj. 

Vyšetření rinolalie:

Ať už se jedná o rinolálii nově vzniklou, či ji má dítě od počátku vývoje řeči, je vhodné provést vyšetření, aby se zjistila příčina a mohla sjednat náprava. Vyšetření bývá hlavně v rukou ORL lékaře (ušní, nosní, krční). Ten vyšetří nosní i ústní dutinu a odhalí možné příčiny. V případě negativního nálezu, je vhodné dovyšetřit neurologem, je možná obrna patra, či logopedem, na vině může být špatný vývoj a technika řeči. 

Léčba rinolalie:

Z napsaného jistě vyplývá, že oba typy rinolálií je možné ovlivnit. 

  • V případě otevřené s rozštěpem patra je nutné provést chirurgický zákrok a následně absolvovat sezení u logopeda pro správný nácvik řeči. 
  • V případě obrny patra je nutné zjistit příčinu poškození nervů, stav se však již nemusí dostat do normálu. 
  • U zavřené rinolálie je léčebný postup také vázán na příčinu. U dětí je to často odstranění nosní mandle, u starších pak  úprava nosní přepážky či odstranění polypů atd. V těchto případech je na zvážení či po odstranění příčiny rinolalie není vhodné navštívit logopeda. 

Jiné je to u přechodných stavů, např. u infekcí, zde je jasné, že po vyléčení dojde ke zlepšení. Nedochází k dlouhodobému ovlivnění řeči. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here